3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal visszakanyarodunk az ókori Rómába. Írásunkból többek közt kiderül, mennyibe került a köztársaság korában a nők luxusimádata...

Ha leltárt óhajtanánk készíteni az ókori luxuscikkekről, azok között mindenképp előkelő helyet kellene biztosítanunk a lesbosi bornak, hymettosi méznek, az arab drágaköveknek és gyöngyöknek, a hispán gyapjúszövetnek és fémáruknak, a kínai selyemnek, az egyiptomi papyrusnak, márványnak majorannának és üvegnek, a syriai vásznaknak, az afrikai körtének, articsókának, versenylovaknak, a kis-ázsiai mustárnak, a makedóniai petrezselyemnek, és a távol-keleti fűszereknek. Ezen felül komoly kereslet mutatkozott corynthosi szobrocskák, a kínai kozmetikumok, a garum (rothasztott sós halszósz), az északi borostyán és a szőke germán rabszolgák iránt – legyenek azok hím- vagy nőneműek, fiatalok vagy gyerekek.

Természetesen kár lenne vitatni, a kamaszlányokat és fiúkat kapkodták el leghamarabb – ám botorság lenne azt hinni, hogy a rabszolgapiacra kilátogató polgárok kizárólag szexuális étvágyuk csillapítására vásároltak efféle „beszélő szerszámokat.” Tudunk olyan fodrászról, aki több tucat embert csak azért tartott, hogy újra és újra megkopassza őket, s parókát készített a leborotvált hajból, de olvashatunk oly patríciusról is, aki személyes védelmére válogatott össze szép szál, markos legényeket.

Idősebb Plinius egyszer kiszámolta, hogy a (szerinte döntően a női szeszélyekhez, divatokhoz köthető) luxus mibe kerül a kora-császárkori birodalomnak. Roppant nagy számot kapott – százmillió sestertiust. Ő és kortársai rengeteget ostorozták az „élvhajhász, jövővel nem gondoló” gyengébbik nemet – tegyük rögvest hozzá, a csekélynél is csekélyebb eredménnyel. (Érdemes megjegyezni, a Brit-szigetektől a Szahara homokjáig és az óceántól Mezopotámiáig terjedő államnak nagyjából ennyi polgára lehetett Krisztus után nyolcvan körül. Önmagában a fővárosban durván egymillióan élhettek – egy nagyjából akkora területen, mint Budapesten az V-VI-VII. kerület. ) A késő-köztársaság idejéből nem rendelkezünk pontos számokkal – de egy amerikai gazdasági szakember pár évvel ezelőtt megkísérelte meghatározni, mennyi pénz áramlott ki Itáliából. Szerinte a bevételeknek legkevesebb a hetven százaléka ment a külföldről beszerzett cikkekre. Az összeomlás pusztán azért nem következett be, mert a frissen meghódított provinciákból dőlő arany és ezüst, továbbá az itt-ott összerablott holmi bőven fedezte a passzívumot.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!