3p

A több lábon álló energiaellátást és az energiaforrások minél szélesebb körűvé tételét tartják a legfontosabbnak azok az energiaügyekért felelős vezetők, akik nyolc országot képviselve tárgyaltak az energiabiztonságról pénteken Budapesten. A visegrádi négyek - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - mellett az Amerikai Egyesült Államok, Ausztria, Horvátország és Románia vett részt a magyar kezdeményezésre összehívott tanácskozáson.

A felek a tárgyalást követő sajtótájékoztatón az energiaellátás és az energiaforrások diverzifikálása mellett az együttműködés fontosságát hangoztatták a nemzeti, az uniós és világszinten jelentkező kihívások megválaszolására.

Kóka János hangoztatta: a közép-kelet-európai régió országainak közös hangon kell szólniuk az Európai Unióban formálódó közös energiapolitika alakításakor. Ezáltal a 80 milliós lakosú térség sajátosságainak megfelelően fokozódhat az energiaellátás biztonsága - tette hozzá a miniszter.

Samuel W. Bodman, az USA energetikai minisztere arról beszélt, hogy az energiaforrások diverzifikációját olyan új technológiák segíthetik, amelyek most jelentek meg. A miniszter a napelemek és a bioüzemanyagnak számító etanol mellett a tiszta szénnel működő erőműveket nevezte meg. Samuel W. Bodman kiállt az atomerőművek mellett, amelyek létesítését véleménye szerint szabályozási környezettel kell elősegíteni.

Otto Zach, az osztrák Szövetségi Gazdasági és Munkaügyi Minisztériumának energiaügyi államtitkára kiemelte, hogy Ausztria soha nem fog atomerőművet üzembe állítani. Hozzáfűzte: ugyanakkor elfogadja más EU-tagállamok ettől különböző álláspontját nukleáris kérdésben. Otto Zach utalt az EU-s energiapolitika alapját képező zöld könyvre, amelyet az EU szakminiszterei kedden fogadtak el.

Jirko Malchárek szlovák gazdasági miniszter, egyben miniszterelnök-helyettes úgy látja, hogy az energiatakarékosság, a megújuló energiaforrások mellett az atomenergiát is támogatni kell. A bősi vízerőművel kapcsolatos kérdésre válaszolva megjegyezte: Szlovákia a beruházást önállóan kezeli a jövőben.

Virgil Crecana, a román Gazdasági Minisztérium államtitkára arról beszélt, hogy a korábbi terveknek megfelelően Arad és Szeged között összeköttetést kell biztosítani a földgáz-vezetékek között. Ezzel Románia és Magyarország energiaellátása biztonságosabbá válna - mutatott rá.

Jirí Bis, cseh ipari és kereskedelmi miniszter-helyettes azt szorgalmazta, hogy a régióban beindult energetikai együttműködés ne csak az energiabiztonságra terjedjen ki. A piacnyitásban, az irányító szervek, operátorok együttműködésére lenne szükség ahhoz, hogy az energiapolitikai elvek realizálása a legalacsonyabb költséggel járjon - jelezte Jirí Bis.

Kóka János újságírói kérdésre válaszolva elmondta: az év végére véglegessé váló uniós energiapolitika 20 évre mintegy 1000 milliárd eurónyi beruházást vetít előre. Ugyan a 2007-2013-as időszak büdzséjéről a közös energiapolitika kialakítása előtt megszületett a döntés, ám a miniszter lát még tartalékokat az EU költségvetésében a források biztosítására. Példaként az unió 50 milliárd eurósra tervezett igazgatási kiadási keretét említette.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!