3p

A megújuló energiák fűtési és hűtési területen elfoglalt részesedésének növelésével jelentősen hozzá kell járulni az európai energiaellátás biztonságához, a munkahelyteremtéshez és a környezet állapotának javításához - emelte ki kedden elfogadott jelentésében az Európai Parlament.

[ajanlo=1101][igazitas=right/]Az unióban az energiafogyasztás mintegy fele fűtésre, további egyre növekvő része pedig hűtésre megy, ugyanakkor jelenleg ezeken a területeken mindössze tíz százalék a megújuló energiaforrások - geotermikus energia, naphő, biomassza - felhasználásának aránya. A nagy többséggel megszavazott jelentésben az EP felkéri az Európai Bizottságot, hogy "2006. július 31-ig nyújtson be a parlamentnek a fűtésre és hűtésre használt megújuló energiaforrások részesedésének fokozásáról szóló jogalkotási javaslatot". A képviselők szerint a megújuló energiák felhasználásának növekvő aránya az EU fűtési és hűtési ágazatának teljes energiafogyasztását, és a háztartási, ipari fogyasztók költségeit is jelentősen csökkenthetné.

A tagállamoktól legkésőbb egy évvel az irányelv hatályba lépése után a fűtés és hűtés megújuló forrásainak kiaknázásáról szóló cselekvési terveket várnak a képviselők. A megújuló energiát hasznosító berendezések és a kapcsolódó fűtő- és hűtőhálózatok felhasználásának engedélyezése és elterjesztése céljából a tagállamoknak biztosítaniuk kell az adminisztratív és bürokratikus akadályok lebontását, illetve egyéb eszközökkel is támogatniuk kellene az új technológiákra történő átállást.

[ajanlo=1368][igazitas=left/]Olajos Péter magyar képviselő kiemelte, hogy az energiafüggőség csökkentésének érdekében, az energiafelhasználás ésszerűsítése és hatékonyabbá tétele mellett növelni kell az Európában megtalálható megújuló energiaforrások felhasználását. Hangoztatta, hogy az elmúlt évtizedben ezen a téren tett uniós lépések sikeresnek bizonyultak: szélenergia esetében például az unió már tavaly év végén elérte a 2010-es célt, dinamikusan terjednek a biomassza erőművek, és a bioüzemanyagok térnyerése is látványos.

Az európai lakásokban jelenleg átlag 10 százalékban használnak megújuló energiát, azonban ez csupán néhány ország (Ausztria, Németország, Görögország) kiemelkedő teljesítményének köszönhető. "Mások, köztük hazám szinte egyáltalán nem használ megújuló energiát, nem támogat ilyen beruházást, nincsenek kormányzati programok, sőt inkább adminisztratív akadályokat emelnek" - mondta Olajos Péter. "Szükséges a terület uniós szintű szabályozása, hogy jó hatékonysággal, viszonylag olcsón csökkenthessük a háztartások fosszilis energiafelhasználását, az üvegházgázok kibocsátását s az energiafüggőségünket" - hangoztatta a magyar képviselő.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!