3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Zöldenergia program megvalósítása kezdődött el Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol a tervek szerint elsőként önkormányzati intézmények térnek át fűgranulátum alapú fűtésre. A fűbizniszre épülő iparág 800-1000 embernek adhat majd munkát.

Az elképzelések szerint a helyhatósági közintézményekben pellet égető kazánokat helyeznek üzembe, amelyet helyben termesztett energiafűből, préseléssel készített granulátummal fűtenek - közölte Kornherr Tibor, a Nyírség Kht. műszaki igazgatója.

Az elkészült tervek alapján Szabolcsban létrehoznának egy fűpellet égető kazánokat összeszerelő üzemet, s a tárgyalásokat már meg is kezdték a kazánok jelenlegi gyártójával, a budapesti ÉGSZÖV Részvénytársasággal.

A megye tizenegy kistérségében egy-egy granulátumot készítő üzem is létesülne, amely ellátná fűtőanyaggal az önkormányzati létesítményeket, később pedig az új fűtési módra áttérő lakosságot is. A beruházással egy új energetikai iparág alakulhat ki Szabolcsban, amely 800-1000 embernek ad majd munkát.

Emellett a számítások alapján 63 ezer hektár gyengébb minőségű földterületen vethetnének energiafüvet a gazdálkodók. A fűtési alapanyag-termeléssel évente 5 milliárd forint árbevételhez juthatnának, továbbá természetesen igényelhetnék a - a hektáronkénti 40 ezer forintot - földalapú támogatást is tevékenységükhöz.

Szabolcs megyében a gázfogyasztás a múlt évben több mint 300 millió köbméter volt, s ha ennek a gázmennyiségnek csak a 20 százalékát a közintézményekben fűgranulátummal váltanák ki, akkor mintegy 4 milliárd forint lenne a fogyasztói megtakarítás, hangsúlyozta a műszaki igazgató.

Megjegyezte, hogy az energiafűből préselt granulátum az elégetése során szinte nem bocsát ki szén-dioxidot, így nem szennyezi káros anyagokkal a levegőt.

A Nyírség Kht. vezetője szólt arról is, hogy az első pellet égető kazánt már elhelyezték a Nyíregyházához közeli Nagyhalász általános iskolájában, s a kisvárosban tavasszal 10 hektáron vetik el az energiafüvet a termelésre vállalkozó gazdálkodók.

Az oktatási intézmény az új fűtési móddal évente 700 ezer forintot takarít majd meg, míg a fűtermelők évi 800 000 forint árbevételre számíthatnak, a területalapú támogatáson kívül - közölte az igazgató.

A négy éves időtartamra tervezett szabolcsi zöldenergia programot a Nyírség Kht. és az érintett önkormányzatok európai uniós és nemzeti fejlesztési forrásokkal valósítják meg - tette hozzá a műszaki igazgató, írja az MTI.

A nagy fűtőértékű energiafüvet a múlt év őszén és idén tavasszal telepítették öt megyében, a belőle nyert energiafű idén már hasznosítható. Fűtőértéke megközelíti illetve meghaladja a nyár-, a fűz-, az akácfa, valamint a magyarországi barnaszenek értékeit.

Optimális esetben 2015-ig Magyarországon az energiafű iparszerű termesztésének területe elérheti az 1 millió hektárt. Az ebből a mennyiségből nyerhető energia éves mennyisége hektáranként 10 tonnás hozammal a jelenlegi teljes magyarországi energiafelhasználás 15 százaléka. Az energiafűből készített tömörítvény eltüzelése esetén a kén-dioxid kibocsátás mértéke minimális.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!