Akár meglepőek is lehetnek azok a hírek, amelyek az orosz medve harci kedvéről szólnak. Pedig a szabadkereskedelem alapelveit figyelembe véve egyáltalán nem váratlan, hogy az oroszok igyekeznek közelíteni a világpiaci árakhoz. Szeretnének minél többet kapni az árujukért, a földgázért, a kőolajért, a kőolaj-származékokért. Be kell látnunk, hogy Oroszország kivételezett helyzetben van az energia területén, és mint ilyen, diktálhatja is az árakat, ha éppen úgy akarja.
Politikailag igencsak káros ellenkezni az orosz medvével. Oroszország természeti kincseit tekintve ugyanis világhatalom, s ezzel élni és visszaélni is lehet. Nem csak hazánk, hanem az Európai Unió is függ az orosz energiától. Elég csak arra gondolnunk, hogy az Uniót szinte teljes egészében ugyancsak Oroszország látja el földgázzal.
Az oroszok pedig nagyon is tisztában vannak azzal, milyen hatásfokú "fegyver" van a kezükben. Ráadásul nem a XXI. században jöttek rá arra, hogy a jövő - mára már a jelen - fegyvere az energia.
Szinte már az anekdota tárházába való az a visszaemlékezés, ami még az 1980-as évek elejéből datálódik, és egyre több forrásból hallom vissza napjainkban. Abban az időben a Dzserzsinszkij Akadémián (lásd: KGB kiképző központ) oktatott egy neves szovjet közgazdász. Az orosz tudós már akkor azt tanította a szovjet és a csatlós államok leendő titkosszolgáinak, hogy Ororszország mérhetetlenül gazdag természeti kincsekben, és a XXI. század elejére ennek a gazdagságnak köszönhetően világhatalom lesz. (Oroszországot mondott, hiszen már akkor megjósolta a Szovjetunió felbomlását is!)
Bár az orosz/szovjet közgazdász nevét nem örökítették meg, mondandója napjaink valósága lett. Az orosz medve támad. Nem kellene tovább ingerelni.
Szemán LászlóKapcsolódó anyagok:
Mr. Bajusz for president! Dolgozz mindhalálig! Médiaválasztásokat! Demokratikus médiát! Újságírás hírszerző szabályok alapján