Jelenleg egy köbméter földgáz - minden támogatás nélkül - 97,60 forintba kerül Magyarországon. A kiszivárgott hírek szerint ez az ár néhány forinttal emelkedik és meghaladja a 100 forintot (az árak áfásak). Az év végéig - ez év augusztusától - az első 1500 köbméterig mindenki jogosult - köbméterenként - 40 forint, a következő 1500 köbméterre pedig 24 forint támogatásra. Aki 3.000 köbméternél többet fogyaszt, az már - innen indulva - piaci árat fizet.
A családi ház 390 ezerből fűthető
Ha a 3900 köbméter gáz egészéért piaci árat kell fizetni, akkor az 390.000 forintba kerül, ami 38 százalékos áremelkedést jelent. Nyílván nem véletlen, hogy a gázszolgáltatók már nyilatkozatot kértek a fogyasztókról, hogy januártól havi leolvasás alapján, vagy éves egyenlő részletben kívánják fizetni a gáz árát. A mostani árakon - hat havi egyenletes fogyasztású fűtést feltételezve - fél éven át, havi 47 ezer forint a gázszámla. A jövő évi, támogatás nélküli árakon, minden hónapban 32.500 forintot kell fizetni.
A mai, támogatás nélküli gázáron számolva egy kW energia 10,3 forintba kerül. Ha valaki pellettel fűt - tekintettel arra, hogy már 50 forintba kerül kilogrammja - 10 forint 1 kW energia előállítása. Hasábfával (20 forintos kilogrammonkénti ár) 5 forintból, energia erdőből nyert faaprítékból pedig (14 forintos kilogrammonkénti ár) 3,6 forintból lehet kihozni 1 kW energiát. Ha 3.000 forintos mázsánkénti szenet veszünk alapul, akkor ebből 5,5 forint 1 kW energia előállítása. Nappali villanyáramból 37,70, éjszakaiból 21,20, fűtőolajból pedig 29,60 a fajlagos fűtési energia előállítási ára - a Házépítők Kalauza című szaklapban közölt számítások alapján.
Macerás, de olcsó a szén
A földgázt helyettesítő fűtési módok közül a hasábfával és szénnel történő fűtés azonos szinten áll, fajlagosan fele a gázénak, míg a faapríték csak harmada annak. A faaprítékos fűtés szinte annyira automatizálható, mint a gázfűtés, míg a hasábfával és a szénnel "naponta foglalkozni kell".
A hőszivattyú - típustól függően - 2,5-4 millió forintba kerül, és minden befektetett 1 kW villanyáramból 3-6 kW-nyi hőenergiát képes előállítani. A példaként szereplő családi ház éves - fűtéshez felhasznált - villanyáram szükséglete 150-240 ezer forint (attól függően, hogy vízből, a talajból, vagy a levegőből vonja el a fűtési energiát a berendezés). A megtérülés itt is hasonló, mint a faaprítéknál, feltéve, hogy a gáz ára nem fog közben drasztikusan emelkedni. Ha ugyanis a gáz ára köbméterenként 280 forint lenne, akkor egy egyszerűen telepíthető levegős hőszivattyú beruházása már akár 5 év alatt megtérülne. Ugyanígy javul a megtérülési mutatója a többi alternatív tüzelőanyagnak is, ha azok ára szinten marad, a gázé pedig emelkedik.
MTI / Menedzsment Fórum