A brüsszeli testület egyszerre kívánja segíteni az új európai uniós tagországok felzárkózását, együttműködésüket a szomszédos államokkal, valamint támogatni az unióval határos nemzeteket is új szomszédságpolitikájának jegyében. Az új programok a közlekedést, a kis- és középvállalkozásokat, az idegenforgalmat, a környezet védelmét, a határok biztonságának javítását, valamint a helyi kezdeményezéseket segítik a központi költségvetésből.
Az Interreg, a Tacis és a PHARE programok keretéből mintegy 260 millió euró áll rendelkezésre, amelyet - a résztvevő országokban - társfinanszírozással is ki kell egészíteni. Mindennel együtt bizottsági számítás szerint 480 millió euró a kilenc program költségvetése három év alatt.
A három magyar program közül a Szlovákiával és Ukrajnával közös terv infrastrukturális fejlesztéseket és helyi kezdeményezéseket kíván támogatni, a területek gazdasági és szociális integrációjának kiterjesztése érdekében. Összesen 27,8 millió euró jut erre a programra.
A két részből álló - Romániával, illetve Szerbia-Montenegróval közös - második programra 42 millió eurót szánnak, amit ugyancsak infrastruktúra-fejlesztésre, illetve a határ menti térségek egységesebbé válásának segítésére fordítanak. A Szlovéniával és Horvátországgal közös harmadik program a megfelelő és fenntartható életkörülmények biztosításában, illetve a közlekedés-fejlesztésben kíván segíteni a megcélzott 4,3 millió lakosnak, összesen 26 millió euróval.
Több új program Fehéroroszországot, valamint az Oroszországhoz tartozó, de Lengyelország és Litvánia közé ékelődött Kalinyingrádot is bekapcsolja az uniós támogatásokba. A balti államok Oroszországgal határos területeit segítő program is született, egy új terv pedig Szicília és Málta közös körzetét segíti.
Az egyelőre három évre tervezett, kilenc vadonatúj program mellett 23 régebbit is módosított a bizottság. A programokat hivatalosan csütörtökön, egy varsói konferencián indítja útjára az EU.
(MTI)
Három Magyarországot érintő programot hagyott jóvá az EU
Kilenc új, több országra irányuló programot, köztük három Magyarországot is érintőt hagyott jóvá az Európai Bizottság. Az új projektek az EU-tagországok és a határaik mentén fekvő térségek közös fejlesztését támogatják, összesen 260 millió euró értékben.