"A térségi együttműködésnek az országhatáron belül, de a határon átnyúló interregionális kapcsolatokban is egyre nagyobb jelentősége van" - mondta Szegvári Péter, a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal elnöke. Hozzátette: a Phare CBC pályázatok előkészítői voltak azoknak a támogatási programnak amelynek keretében Magyarország 2007-2013 között több mint 24,8 milliárd eurónyi összeget fordíthat majd főleg térségi strukturális regionális területfejlesztési célokra, szavai szerint ebben nagyon jelentős szerepet játszanak majd az interregionális kapcsolatok.
A még 2004-ben meghirdetett támogatási konstrukcióban a határon átnyúló közlekedési infrastruktúra hálózatok fejlesztésére lehetett pályázni, erre a célra 8 millió euró áll rendelkezésre, míg a határon átnyúló turizmus fejlesztésére 4 millió eurónyi összeget fordíthatnak összesen a nyertes pályázók, vagyis önkormányzatok, civil szervezetek, és nonprofit vállalkozások.
A megvalósítás útjára lépett nyertes projektek között szerepelnek például határ menti magyar és osztrák települések közötti kisebb összekötő utak megépítése, a kerékpárút hálózat fejlesztése, a vízi közlekedés infrastruktúrájának megteremtése. Jut pénz például Győr-Moson-Sopron megyében a Jánossomorja és az országhatár közötti útszakasz felújítására, támogatják a hegyeshalmi terelőút terveinek elkészítését, de a Fertő-tó körüli kerékpárút soproni összeköttetésének megvalósítását is. Több mint 1,5 millió eurós támogatást kapott a Szentgotthárd-Mogersdorf közötti összekötő út építése és 1,8 millió euró jut a Pinka-menti határátkelési infrastruktúrák fejlesztésére.
A turisztikai projektek közül támogatják például a Rába mentén vízi turisztikai ügyelet kiépítését, a régióban kerékpáros tárolók és szálláshelyek létesítését, a horgászturizmus fejlesztését, a határhoz közeli natúrparkok közös megjelentetését a turisztikai piacon. Segítenek több a határ menti régióban zajló kulturális rendezvényt is, mint például egy Liszt Ferenc szülőföldjén megrendezésre kerülő zongorafesztivál ötletének megvalósítását. A támogatás kétharmadát a Európai Unió állja, míg egyharmadát a nemzeti társfinanszírozás jelenti.
A projektek a kiírás szerint a magyar osztrák határtérségben, vagyis Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyében, illetve Burgenland, Bécs, és Ausztria keleti tartományiban valósulhat meg, a pályázóknak elképzeléseik megvalósításához legalább egy partnerrel kellett rendelkezniük a határ túloldaláról. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Interreg programok az európai régiók összekapcsolására
Pályázatokat hirdettek az Interreg III. programban
Az EU támogatások áttekintése
Három milliárd forint a határon átnyúló együttműködésekre
Tizenkét millió eurónyi, azaz csaknem 3 milliárd forintnyi közlekedési és turisztikai fejlesztés indulhat el még az idén a magyar-osztrák határrégióban - jelentették be hétfőn Szombathelyen amikor átadták 33 nyertes projekt támogatási szerződését.