4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu Vörös vállalatok sorozatában ezúttal a Magyar Adócsőgyár történetét elevenítjük föl. Az első pillantásra nem túl jelentős ipari szegmenst lefedő üzem valójában roppant fontos feladatot látott el: ő biztosította a "tömeg" szórakoztatásához és neveléséhez nélkülözhetetlen nagyadókba a külföldről az embargó miatt beszerezhetetlen elektroncsöveket.

A rádió leleke (forrás: elektroncso.hu)

Amikor 1949-ben a Magyar Philips Művek Rt.-t államosították, súlyos gondok merültek fel a hazai rádióhálózat hátterét biztosító adócső ellátásban. Az anyacég ugyanis már az első, számára riasztó hírek hallatán visszafogta legújabb kutatási eredményeinek közlését. Ebben az időben a hazai adócsőgyártás rendezetlen volt. Ugyan számos kisüzem készített a Posta, a HM, a BM és a közlekedési szervek részére adó-vevőket és rádiókat, és a Tungsram is gyártott kis teljesítményű elektroncsöveket, de a nagy befektetést igénylő adócsőgyártással a Philipsen kívül senki nem foglalkozott.

Lépéskényszer

Az új rádió-, valamint a frissen létesített közvetítő állomások részére az adócsövek folyamatos biztosítása feltétlenül szükségessé vált. Az államosítások nyomán elrendelt nyugati embargó miatt ugyanis a külföldi beszerzés lehetetlen lett, ezért elsőrendű feladattá emelkedett a hazai adócsőgyártás mielőbbi megteremtése és biztosítása.

Épp ezért nem kevés anyagi ráfordítással - akkortájt hihetetlen összegből, mintegy tízmillió forintból - 1951-ben megalakították a Magyar Adócsőgyárat. A kor szokásának megfelelően az új vállalatba integráltak számos apró üzemet, valamint több jeles szakembernek is itt jelölték ki a munkahelyét. A fejlesztés gőzerővel indult, melybe bevonták a BME frissen megalakult mikrohullámú tanszékének világhírű oktatóit is. Az első és legsürgősebb feladat a nagy rövidhullámú rádióadók csöveinek pótlása volt. Ezt követte egy mikrohullámú berendezés adócsövének kialakítására adott HM megrendelés. A keresztségben a HM-10 nevet nyert hírközlőrendszer "lelkének" kikísérletezése és gyártásba állítása közel kétmillió forintot emésztett föl.

A szocialista nagyvállalat elsőrangú szakember gárdával rendelkezett, minek eredményeként a hazai gyártás igen kedvezően és gazdaságosan alakult. Idővel megindult a világszenzációt jelentő thoriumos adócsövek és az elgőzölögtetéses hűtésű nagy adócsövek hazai gyártása, majd exportálása is. Nem mellékesen érdemes közbeszúrni: ez utóbbi termékekből még az akkoriban fő ellenségnek számító USA és Nyugat-Németország is vásárolt. A hatvanas évek elején az URH adócsövek, majd a reflex-klisztron, valamint a haladó-hullámú mikrohullámú csövek készítése is megkezdődött.

Ontották a csöveket

Egy utólag, a kilencvenes évek derekán keletkezett visszaemlékezés szerint kedvezően hatott a vállalat pénzügyi mérlegére, hogy a nagyteljesítményű rádióadó-berendezések gyártását - mely ebben az időben nemzetközi szinten növekedést mutatott - a Magyar Adócsőgyár vette át és ezzel termelése még gazdaságosabb lett és kialakult egy megbízható gyártó bázis.

A vállalat életében a fénykor a hatvanas-hetvenes évekre esett. A cégnél akkortájt közel másfélezer ember dolgozott, és szinte alig akadt olyan esztendő, amikor ne jelentek volna meg valami újdonsággal a piacon. A gyár életében 1966-ban történt kisebb változás: ekkor a Magyar Adócsőgyár az Egyesült Villamossági Rt., azaz a Tungsram egyik gyártelepe lett.

A lassú halódás egyesek szerint 1983-85 környékén indult meg. Ekkorra a technika folyamatos fejlődése, a mikrohullámú félvezető eszközök gyors térhódítása miatt egyre kevesebb adócsőre volt szükség. A termelés lassan, de biztosan visszaesett, az eladások csökkentek, emiatt kevesebb pénz jutott a modernizálásra, fejlesztésre. A rendszerváltás már egy erősen lestrapált céget talált.

Az 1991-es privatizáció során a céget egy Amerikába szakadt hazánkfia vette meg, aki nagy tervekkel, de, mint utóbb kiderült, elégtelen anyagi eszközökkel próbált életet lehelni a vállalatba. A kísérlet két esztendő után befulladt: a cég 1993-ban örökre lehúzta a rolót.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!