A Deutschlandfunk rádióállomás csütörtöki híradása szerint a vámbűntettekkel foglalkozó kölni hatóság megerősítette, hogy eledellé átminősített vágóhídi hulladékokat adtak el Svájcba, Olaszországba, Franciaországba, Ausztriába, Lengyelországba, Magyarországra és Litvániába.
A Stern magazin beszámolója szerint az elmúlt két évben 1700 tonna, az EU-szabályok értelmében emberi fogyasztásra alkalmatlan disznóbőr és szárnyas-csontok kerülhettek el különböző európai országokba húsfeldolgozókhoz és zselatin előállítókhoz. Az átminősített árut állítólag németországi, osztrák és svájci vágóhidakról és hulladéküzemekből szerezték be, írja az MTI.
A memmingeni ügyészség szerint egy bajor üzletembert gyanúsítanak azzal, hogy a vámáru nyilatkozat kitöltésekor tonnaszámra minősített át állati hulladékokat. A Stern úgy tudja, hogy egy deggendorfi kereskedő és annak illertisseni anyacége ellen folyik vizsgálat. Az ügyészség szerint még csak a vizsgálatok kezdeténél tartanak.
Csütörtökön a húsügy miatt Bajorországban razziát tartottak, s húsipari létesítményeket vizsgáltak át. Walter Schnappauf bajor környezetvédelmi miniszter szerint egészségkárosodás veszélye nem áll fenn, mert az eledelbe bekerült állati hulladékot magas hőmérsékleten dolgozták fel. A vágóhídi maradványokat csak kutya-, vagy macskaeledelként lenne szabad feldolgozni, de zselatinná, vagy szárnyasok és disznók számára készülő takarmányhoz nem. Bajorország visszavonatná az eledelt a kereskedelmi forgalomból, amennyiben képesek lennének azonosítani a termékeket.
Míg a határon túlról csak ritkán érnek hazánkig az élelmiszerbotrányok, addig hazai esetekkel szinte minden hónapban megörvendeztette a vásárlókat a kereskedelem. A nyár közepén a szentendrei Lidl áruházat záratták be szalmonellagyanús csirkék miatt. Később az Auchan szigetszentmiklósi egységében foglaltak le mintegy tizenöt kiló romlott húskészítményt, az eladótér húsos pultjában véres vizet, a polcokon pedig az áruház területén elhelyezett egércsapdából származó mérget találtak.