5p

Egyszerűsödtek az uniós pályázatok formai és tartalmi követelményei, így könnyebben juthatnak támogatáshoz a hazai vállalkozások. Mintegy 180 támogatási konstrukció szerepel a 2005-ös költségvetésben 18 fejlesztési cél megvalósítására – hangzott el a Pénzforrás pályázati konferencián. Általános tapasztalat, hogy igen magas a formai okokból elutasított pályázatok aránya.

Egyszerűsödtek az uniós pályázatok formai és tartalmi követelményei, így könnyebben juthatnak támogatáshoz a hazai vállalkozások. Mintegy 180 támogatási konstrukció szerepel a 2005-ös költségvetésben 18 fejlesztési cél megvalósítására - hangzott el a Pénzforrás pályázati konferencián. Általános tapasztalat, hogy igen magas a formai okokból elutasított pályázatok aránya.


Az uniós támogatások 90 százaléka idén is pályázati formában jut el a kedvezményezettekhez. A fejlesztési célok közül a terület- és településfejlesztés, valamint a mezőgazdaság fejlesztése jutott kiemelkedő jelentőséghez - mondta dr. Sivák József a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkára. Felhívta a figyelmet arra, hogy a pályázatok túlnyomó többségét március végéig meghirdetik az illetékes hatóságok.

Heil Péter a Nemzeti Fejlesztési Hivatal elnökhelyettese közölte, 2004- és 2006. között a strukturális alapokból 675,8 milliárd forint, a kohéziós alapból 278 milliárd forint értékű fejlesztési csomag megvalósítását támogatja az EU, amely további hazai forrásokkal egészül ki. A projektek a pályázat benyújtását követően kezdhetők meg utólagos finanszírozással. Az NFH-hoz kötött támogatások felhasználásának végső határideje 2008. december 31.

A Nemzeti Fejlesztési Terv operatív programjai közül a Gazdasági Versenyképesség Operatív Programja (GVOP) tekinthető a kedvezményezett szempontjából az egyik legsikeresebbnek. A GKM tavaly 23 pályázati kiírást és két központi programot hirdetett meg. A pályázati felhívásokra 9247 pályázat érkezett be. Ebből 5959 kérelmet bíráltak el és 4824 volt a jóváhagyott, nyertes pályázatok száma. Eddig 72 milliárd forintot fizettek ki támogatásra, a projektek többsége azonban még nem fejeződőtt be, így az összeg folyamatosan nő - közölte dr. Teleki Mariann, a gazdasági minisztérium GVOP főosztályának jogi referense. Külön kiemelte, hogy 2004-ben a pályázatok 30 százalékát formai okokból utasították el. Gyakori hiba volt, hogy nem a kiírásnak megfelelően csatolták az árajánlatot, illetve az aláírási címpéldányt. Sok esetben hiányzott az úgynevezett tulajdonosi lista és a nem csatolt (hiánypótolható) mellékletekről szóló nyilatkozat.

A GVOP 2005-ös kiírásainak túlnyomó többsége, 16 pályázati felhívás február 15-én megjelent. Március elején további két pályázatot hirdettek meg. A hónap végén várható az utolsó felhívás. 45,5 milliárd forintos forrás áll rendelkezésre az idei év négy prioritásának - beruházások ösztönzésének, kkv-k fejlesztésének, innováció és kutatás-fejlesztésnek, valamint informatikai fejlesztések és az információs társadalom kialakításának - a támogatására. A kis- és középvállalkozások definíciója egy tavalyi törvénymódosítás folytán megváltozott, amelyre minden érintett figyelmét külön felhívták. A kkv-at érintő pályázatok értékelés rendszere is átalakult a tavalyihoz képest. Ugyancsak fontos változás, hogy a biztosítékok körében minden kedvezményezettnek lehetősége van ingatlanfedezet felajánlására, a bankgarancia és a kezesi kötelezettségvállalás utólag is csatolható, így a pályázat benyújtásakor elegendő nyilatkozni erről. 2005-ben támogathatóvá vált a vissza nem igényelhető áfa is.

A Humán Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (HEFOP) tavalyi pályázatai ugyancsak népszerűek voltak. Több konstrukcióban „túlpályáztak” az érintettek, így ezeket az idei évben nem is nyitják már meg. A HEFOP 2004-es támogatásaira 1579 pályázatot nyújtottak be 279 milliárd forint értékben. Az 1036 elbírált projekt közül 473 pályázatot részesítettek összesen 100,18 milliárd forintos támogatásban - közölte Tóth Zoltán, az FMM főosztályvezetője.

A HEFOP nem a munkahelyteremtést, hanem a munkaerő fejlesztést célozza meg 2005-ben. Prioritásai: a családbarát munkahelyek megteremtése, az egész életen át tartó tanulás, a felnőttképzés, valamint a hátrányos helyzetű csoportok beilleszkedésének támogatása, vállalkozások számára készségfejlesztés, oktatás, képzés, mikrovállalkozások együttműködésének és versenyképességének javítása képzéssel, egészségügyi infrastruktúra fejlesztése az elmaradottnak tekinthető észak-alföldi régióban. A HEFOP keretén belül is egyszerűsödött a pályázati rendszer. Csökkent a benyújtandó mellékletek száma, hosszabb lett a beadási határidő. A hosszú távra elegendő források esetén az FMM folyamatos pályázati lehetőség biztosítására törekszik.

A Regionális Fejlesztés Operatív Programja (ROP) keretében a turisztikai vonzerők fejlesztésére, a turisztikai fogadóképesség javításának támogatására hirdetnek az idén májustól szeptemberig programokat döntően a gazdasági társaságok, vállalkozások részére. A pályázatokat minden esetben a Regionális Fejlesztési Ügynökségekhez kell benyújtani. Sasvári Zoltán a VÁTI Kht. programmenedzsere kiemelte, az értékelésnél különös jelentőséghez jut a nemzetközi jelentőségű turisztikai vonzerők közelsége.


Farkas Katalin

Ajánlott link:
A kormányzat EU pályázati honlapja
A konferencia szervezőjének honlapja

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!