4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Molnár és Moser - áll mind a mai napig egy, a Károlyi-kert mögött álló boltocska portálján. A napjainkban egy galériának otthont adó üzlet anno egy Európa-szerte ismert drogéria műhelye, illetve a cégtulajdonos lakása volt. Az Mfor Mesél a múlt sorozatában ezúttal az illatszerek világába kalandozunk.

Divatot teremtettek (Három nő - parfümös üveg 1920-30-as évekből)

Molnár és Moser az 1888-ban nyitotta meg aprócska illatszerboltját Pesten. A két férfi tökéletesen választotta meg az időpontot: a fellendülőben lévő város közönsége valósággal szétkapkodta kínálatukat: a különböző külföldi illatszereket, kencéket és egyéb csecse-becséket. Az alapítók ügyeltek arra, hogy az üzletben mindig legyen a legújabb párizsi, dán vagy angol parfümökből megfelelő választék, s ha éppen valami elfogyott, igyekeztek mihamar beszerezni a keresett árucikket.

Töretlenül felfelé

A firma tulajdonosai sokat tettek a kulturált, azaz illatos megjelenésért is. Nem kell bizonygatni, sajnos még ma sem természetes mindenkinek a dezodorok használata - s még inkább így volt ez régente. Molnár és Moser rendszeres akciókat szerveztek, melyben ingyen osztogatott termékeikkel a hölgyek mellett a férjeket is megpróbálták rávenni a kölnik és kencék használatára - tegyük rögvest hozzá, kezdetben mérsékelt sikerrel. Mert igaz ugyan, hogy idővel az erősebb nem tagjai is rákaptak az illatos üvegek használatára, de ez az üdvös fordulat csak jóval később, a századforduló táján következett be.

Az 1900-as évek elejére a két alapítónak egyre több gondja akadt az üzlettel. A Budapesten zajló folyamatos építkezések miatt többször kellett elköltözniük, melyet nem minden vevőjük nézett jó szemmel, továbbá jelentősen szaporodott a konkurensek száma is. A drogisták, megunva a sok bajmolódást, 1915-ben inkább eladták cégüket az egyik feltörekvő versenytársnak, Bartha István gyógyszerésznek. Döntésükben vélhetően az is közrejátszott, hogy megérezték, az ő "öreges" politikájukkal és divatja múlt ötleteikkel nem tudnák átvészelni a háborús éveket.

Az új tulajdonos óriási vehemenciával látott neki a bolt fejlesztésének. Első nekifutásra átköltöztette firmát a Koronaherceg (Petőfi Sándor) és Párizsi utca sarkára, ugyanakkor a régi helyen is megtartotta üzletét.

Havi tízezer liter kölni

Bartha kiváló üzletember volt. Mivel maga is szeretett kísérletezni, sorra jelentek meg boltjaiban a legújabb termékek: így például az MM Russe sárga női, és az MM Chypre zöldes színű férfi kölni. A vállalkozás laboratóriuma Angyalföldön, a Kartács utcában volt, ahol havonta nyolc-tízezer liter kölnit állítottak elő. Mivel e munka igen kellemetlen szagokkal járt, a környékbeliek állandóan panaszkodtak a helyhatóságnál: Bartha végül megunta a dolgot, s egyszeri kártérítés ellenében kiegyezett a közvetlen közelben élőkkel.

Az "új" Molnár és Moser olyan sikeres vállalkozásnak bizonyult, hogy az első világháború, a gazdasági összeomlás és a világválság sem tudta tönkretenni. Sőt, a húszas évek elejére annyira magukra találtak, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia utódállamain kívül már Olasz és Németországba, valamint az USA-ba és a Közel-Keletre is eljutottak termékeik. A vállalat 1939-ben ünnepelte ötvenéves fennállását. Bartha ekkor már öt fióküzletet mondhatott magáénak.

A cégvezér, ma így mondanánk, szociálisan érzékeny gazda volt. Dolgozói karácsony előtt dupla hetipénzt, húsvét közeledtével pedig szerényebb plusz apanázst kaptak. Ha valaki lakásvásárlásba, építkezésbe fogott, netán bútort akart venni, a cég kamatmentes kölcsönnel támogatta. Boltjaiban nagy rendet és tisztaságot követelt, ugyanakkor nem hiányzott innen a tréfa és az emberi szó sem.

A virágzó boltnak végül a világháború vetett véget. A Telepy és a Kartács utcai raktár több bombatalálat miatt kiégett, a megmaradt készleteket pedig először a román és szovjet katonák, majd a lakosság hordta szét. A céget végül 1947-ben államosították.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!