3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg Európa és a világ más országaiban a vállalatok ösztönzik az innovációt, addig Magyarországon mindenki az állami támogatásra vár - hangzott el a Microsoft Magyarország által szervezett innovációs napon. A kormány a következő Nemzeti Fejlesztési Tervben ennek a folyamatnak a megváltoztatására készül.

Az innováció, azaz az új ötletek termékké alakítása a versenyképesség megtartásának alapfeltétele - mondta előadásában Egyed Géza, a gazdasági minisztérium szakállamtitkára. A kormány ezért a következő Nemzeti Fejlesztési Terv részét képező Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) forrásainak 35-40 százalékát a hazai innovációra és kutatás-fejlesztésre kívánja elkölteni - tette hozzá.

Átalakulás kell

Egyed Géza szerint a hatékony innovációs kultúra kialakításához szemléletváltásra van szükség: az újító, innovatív látásmódot már az iskolai oktatásban meg kell ismertetni a diákokkal. A szakállamtitkár hangsúlyozta, hogy a szellemi tulajdonhoz kapcsolódó jogi és intézményi környezetet is át kell alakítani Magyarországon, ezen folyamatosan dolgozik a kormány. Példaként említette, hogy az egyik legfontosabb feladat a tudományos intézmények - például az akadémia - a kormányzati forráselosztó szervezetek és a vállalatok innovációs tevékenységének hálózatba szervezése.

"Nem szabad mindent állami pénzből finanszírozni, mert vannak olyan területek, ahol az állami beavatkozás torzítja a piacot, ezért káros" - mondta a szakállamtitkár. Hozzátette, hogy mindenképpen változtatni kell azon, hogy a magyar GDP 0,9 százaléka megy el innovációra, és ennek is 70 százalékát az állam adja.

Európa lemarad

A magyarországihoz hasonló problémákkal küzd az Európai Unió is - derült ki Herczog Edit hozzászólásából. Az Európai Parlament képviselője elmondta, az Uniónak csökkentenie kell a bürokráciát, amely az újító ötletek gyors megvalósítását akadályozza. Ki kell szélesíteni a pénzügyi szolgáltatások belső piacát, és a mikrohitelek rendszerén is változtatni kell, hogy a jó ötletekkel, de kevés pénzzel rendelkező kisvállalkozások is könnyebben jussanak megfelelő tőkéhez - tette hozzá. Herczog Edit szerint Európában még mindig erős az újtól való félelem, ezért sokszor előfordul az, hogy az öreg kontinensen született ötletek Amerikában, vagy a Távol-Keleten válnak termékké, és mi már csak mint fogyasztók megvehetjük azokat. "Le kell bontani az elővigyázatossági elv által húzott falat" - mondta a képviselő. Az unióban már történtek is erre lépések: beindult a Versenyképességi és Innovációs Program, amelyben a célok támogatására több mint három milliárd Eurót költ az unió.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!