Átalakulás kell
Egyed Géza szerint a hatékony innovációs kultúra kialakításához szemléletváltásra van szükség: az újító, innovatív látásmódot már az iskolai oktatásban meg kell ismertetni a diákokkal. A szakállamtitkár hangsúlyozta, hogy a szellemi tulajdonhoz kapcsolódó jogi és intézményi környezetet is át kell alakítani Magyarországon, ezen folyamatosan dolgozik
"Nem szabad mindent állami pénzből finanszírozni, mert vannak olyan területek, ahol az állami beavatkozás torzítja a piacot, ezért káros" - mondta a szakállamtitkár. Hozzátette, hogy mindenképpen változtatni kell azon, hogy a magyar GDP 0,9 százaléka megy el innovációra, és ennek is 70 százalékát az állam adja.
Európa lemarad
A magyarországihoz hasonló problémákkal küzd az Európai Unió is - derült ki Herczog Edit hozzászólásából. Az Európai Parlament képviselője elmondta, az Uniónak csökkentenie kell a bürokráciát, amely az újító ötletek gyors megvalósítását akadályozza. Ki kell szélesíteni a pénzügyi szolgáltatások belső piacát, és a mikrohitelek rendszerén is változtatni kell, hogy a jó ötletekkel, de kevés pénzzel rendelkező kisvállalkozások is könnyebben jussanak megfelelő tőkéhez - tette hozzá. Herczog Edit szerint Európában még mindig erős az újtól való félelem, ezért sokszor előfordul az, hogy az öreg kontinensen született ötletek Amerikában, vagy a Távol-Keleten válnak termékké, és mi már csak mint fogyasztók megvehetjük azokat. "Le kell bontani az elővigyázatossági elv által húzott falat" - mondta a képviselő. Az unióban már történtek is erre lépések: beindult a Versenyképességi és Innovációs Program, amelyben a célok támogatására több mint három milliárd Eurót költ az unió.