Az oktatási tárca célja az, hogy a jelenlegi csaknem ezer szakképző intézmény helyett 50-60 térségi létesítmény szolgálja majd a magyarországi szakképzést a régiókban és Budapesten, mondta Jakab János. Ezek a térségi integrált szakképző központok (TISZK) általában 6-8 korábbi intézmény összevonásával jönnek létre, és a moduláris és gyakorlatorientált szakképzés bázisául szolgálnak majd. Így csökken a párhuzamos kapacitások kiépítése, de növekszik a vállalati képzőhelyeken a gyakorlati képzésben részesülő tanulók aránya.
Az első 16 központot 17,2 milliárd forintért alakítják ki a következő években. A hatékonyabb fejlesztésre a helyettes államtitkár példaként elmondta, hogy ha ötmilliárd forintos állami támogatás áll rendelkezésre, és azt nem ezer, hanem 50-60 térségi szakképző központ között kell elosztani, akkor egy-egy intézmény nem ötmillió, hanem 80-100 millió forintos összegből gazdálkodhat, s a mai kor követelményei szerinti fejlesztéseket valósíthat meg.
A TISZK-nél sor kerülhet az iskolai rendszerű szakképzésen kívül a felnőttképzésre, a rész-szakképesítések megszerzésére, a hátrányos helyzetűek szakképzésben való részvételére, a tanulók és a felnőttek szakképzésbe történő ki- és visszalépésének elősegítésére - mutatott rá a helyettes államtitkár.
(MTI)
Integrált szakképző központok tizenhétmilliárd forintért
Már elkezdődött a 16 térségi integrált szakképző központ létrehozásának előkészítése - közölte az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára. Jakab János elmondta, a központok megalakítása 17,2 milliárd forintba kerül.