Az INTERREG kezdeményezés 3 alapvető és egymástól elsősorban az együttműködési területében különböző formája:
Határ menti együttműködés: INTERREG III/A
Ebben az együttműködési fajtában két, egyes esetekben három ország határ-menti megyéi vehetnek részt, azzal a céllal, hogy fejlesszék a határon átnyúló gazdasági és szociális kapcsolatokat. A beavatkozás főbb területei: kkv együttműködés, helyi gazdaságfejlesztési kapcsolatok, város és vidékfejlesztés, emberi erőforrás fejlesztés, környezetvédelem, közlekedési, információs és vízügyi együttműködés.
Transznacionális együttműködés: INTERREG III/B
Amint az elnevezésből is adódik, itt országok feletti együttműködésekről van szó, melyben makro-térségek vehetnek részt, az európai térség integrációjának elősegítésére. Magyarország teljes területe a Közép-Európát és a Balkánt magába foglaló térség részeként veszt részt az együttműködésben. A beavatkozás főbb területei: transznacionális fejlesztési stratégiák közös kidolgozása, hatékony és fenntartható európai közlekedési hálózat kialakítása, az információs társadalomhoz való kapcsolódás elősegítése, környezetvédelmi együttműködés, a kulturális és természeti erőforrások védelme, különös tekintettel a vízgazdálkodásra, stb.
INTERREGionális együttműködés: INTERREG III/C
Ezeknél a típusú programoknál a résztvevő szervezetek az ország bármely területéről jelentkezhetnek, partnereik ugyancsak Európa teljes területéről származhatnak. A cél a regionális fejlesztés és kohézió stratégiájának és eszközeinek fejlesztése Európa teljes területét felölelő együttműködéseken keresztül.
Magyarország a Phare illetve a Phare-CBC programok keretében 1995 és 2003 között 140 millió eurót fordított a határon túli együttműködésekre. A megfogalmazott célok megvalósítását 2000 és 2006 között az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA) 4,875 milliárd euróval támogatják, amelyet az A, B és C elemek között 67, 27 és 6 százalék arányában osztanak el. Magyarország 2004 és 2006 között összesen 8 INTERREG (IIIA, B, C) programban vesz részt, esetünkben az A, B és C elemek aránya 85, 9 és 6 százalék. Üdvözítő, hogy magyar javaslatra az unió 2007-2013 közötti költségvetésébe új eszközt rendelnek az új szomszédsági politikához: ezek a források segítik majd az unión kívüli országokkal, például Ukrajnával az együttműködés erősítését.
(Menedzsment Fórum)
Interreg programok az európai régiók összekapcsolására
Az INTERREG név sokak számára ismeretlen fogalom, noha a határ menti együttműködési program 1990 óta működik.