Az Európai Bizottság eljárást indított a magyar kormány ellen a közösségi jog megsértéséért, mivel nem teljesítette a termékdíj-törvény módosításához kapcsolódó bejelentési kötelezettségét. Első lépésként figyelmeztető levelet (Letter of Formal Notice) juttatott el a Bizottság Budapestre. Ennek értelmében a törvényt vissza kell vonni, és az a gazdaság egyetlen szereplőjével szemben sem érvényesíthető, illetve a törvényt visszavonásáig is fel kell függeszteni.
Az Italdoboz-gyártók Európai Szövetsége (Beverage Can Makers Europe - BCME) vezetésével a termékdíj törvény 2004. évi módosítását követően több szakmai szövetség is az unióhoz fordult a törvény és végrehajtási rendeletei formai és tartalmi hiányosságainak orvoslása érdekében. A BCME felhívta a figyelmet a törvény diszkriminatív jellegére, ami főként az egyszer használható csomagolásokat, elsősorban a sörszektorban alkalmazott italos dobozokat érinti. A törvény által szabott keretek fontossági sorrendet állapítanak meg az újrahasznosítás és az újratöltés között, ami szintén nem felel meg az EU szabályozásának.
A szövetség úgy véli, hátrányos a gazdaság szereplői és végső soron a fogyasztók számára a vállalatokra rótt jelentős adminisztratív és pénzügyi teher. Az egymásnak ellentmondó szabályok még a jelentősebb cégek számára is szinte lehetetlenné teszik a jogszabály betartását.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnak nincs információja arról, hogy az Európai Bizottság Magyarországot írásbeli figyelmeztetésben részesítette volna a termékdíjas szabályozás módosításával kapcsolatos bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt.
Az Európai Alumínium Szövetség Csomagolási Csoportja támogatja az Európai Bizottság azon döntését, hogy eljárást indít a magyar kormány ellen az európai közösségi jog megsértése miatt - közölte a brüsszeli szakmai képviselet kedden. Álláspontja szerint a magyar kormány elmulasztotta az Európai Unió hatóságait értesíteni a termékdíjról szóló magyar törvény módosításáról.
A szakmai szövetség felszólítja a magyar kormányt a csomagolóanyagokra vonatkozó rendeletének felülvizsgálatára, az EU szabályozásával összhangban álló új rendelet tervezetének elkészítésére. Az alumíniumipar, amelynek több vállalata jelentős gyártó és forgalmazó tevékenységgel rendelkezik Magyarországon, örömmel együttműködne a rendelettervezet előkészítésében - jelenti ki a szövetség. Véleményük szerint figyelmen kívül hagyták azt a tényt is, miszerint az alumínium csomagolóanyagok újrahasznosítási szintje műszakilag és gazdaságilag egyaránt túlteljesíti az európai célkitűzéseket.
Menedzsment Fórum