Kiderült, hogy a kis államokban többnyire boldogabbak az emberek, mert azokban erősebb az összefogás, a közösségi szellem. Dánia az első, szorosan követi Svájc és Ausztria. Az elemzés szerint azok állnak jobban "boldogságilag", ahol erős a szociális háló, színvonalas az egészségügy és az oktatás.
Mindezekből kitűnik, hogy kicsiségünk ellenére nem innen sugárzik a boldogság fénye. Magyarország a vizsgált 178 ország közül a 107., alig elmaradva Banglades mögött. (A csehek a 77., a horvátok a 98., a lengyelek a 99. helyen végeztek.) Sovány vigasz, hogy Ororszország, ahonnan hetven éven át hirdették az egyenlősdi eszményét, a 167. helyre szorult.
Ám ez még mind semmi! A BBC - egy londoni független elemző központtal karöltve - elkészítette a Boldog Bolygó Indexet. Sajátos módon ők nem a jó öreg Európa civilizációs szempontjaiból indultak ki. Alapértéknek minősült például annak elfogadása a társadalmakban, hogy a Föld tartalékaiból annyit használjanak el, amennyi a népesség nagysága és sűrűsége alapján jár nekik. Nem kell hozzá jóstehetség: az elégedett világ centruma e mégoly kézenfekvő, ám mifelénk ritka elvek szerint alaposan átrendeződött.
Planétánk legboldogabb országa a BBC jelentése alapján Vanuatu szigete. Mögötte a sorrend: Kolumbia, Costa Rica, Dominika, Panama, Kuba, Honduras. A legjobb európai, Málta csak a negyvenedik. Kis hazánk - a jelek szerint - így se, úgy se csordul túl a boldogságtól: a 121. helyen végzett.
Ismerkedjünk meg a világ legboldogabb "földközeli" államával. A Csendes-óceán dél-nyugati részén, Melanéziában található, vulkanikus korall szigeten, ahol tíz hónapon át süt a nap, s forróságát keleti passzát szelek enyhítik. A sziget 199.414 lakója a bislama nyelvet beszéli, de a többség tud angolul és/vagy franciául, a hajdani gyarmatosítók után - 1980 óta - szabadon. Nincs idill, arrafele is ismertek a pártvillongások és a panamák, de alapvetően béke van. (Latin-Amerikában jártas ismerősöm szerint azon a tájon ha valaki csődbe megy, nem azt mondják rá, hogy elveszítette az utolsó vasát is, hanem azt, hogy nem maradt barátja.) Az országot a sokat mondó nevű Mi Földünk Pártja irányítja.
Mielőtt bárki lázas csomagolásba kezd: Vanuatu nemigen fogad bevándorlókat. A népsűrűség 16 fő/kilométer, s azt tartják, hogy ez megfelel a természet eltartó képességének arrafelé. Azért ne búslakodjunk. Elindultunk - merre is? Például már kicsik vagyunk...
Gazsó L. FerencKapcsolódó anyagok:
Dudvára, magyar! Szakállt ragasztani részegen 9 dollár 11 cent Christine, a Combino Nevetve nevet választ a nép