3p

Hol van a boldogság mostanában? Szezonja van a felméréseknek, melyek keresik a választ az emberiség örök kérdésére. Az angliai Leichester egyeteme tette közzé minap annak az öt földrészen, 80 ezres mintán végzett felmérésnek az eredményét, mely azokat az országokat rangsorolta, ahol az egészség-vagyon-képzettség értékeit alapvetőnek ítéli a társadalom.

Kiderült, hogy a kis államokban többnyire boldogabbak az emberek, mert azokban erősebb az összefogás, a közösségi szellem. Dánia az első, szorosan követi Svájc és Ausztria. Az elemzés szerint azok állnak jobban "boldogságilag", ahol erős a szociális háló, színvonalas az egészségügy és az oktatás.

Mindezekből kitűnik, hogy kicsiségünk ellenére nem innen sugárzik a boldogság fénye. Magyarország a vizsgált 178 ország közül a 107., alig elmaradva Banglades mögött. (A csehek a 77., a horvátok a 98., a lengyelek a 99. helyen végeztek.) Sovány vigasz, hogy Ororszország, ahonnan hetven éven át hirdették az egyenlősdi eszményét, a 167. helyre szorult.

Ám ez még mind semmi! A BBC - egy londoni független elemző központtal karöltve - elkészítette a Boldog Bolygó Indexet. Sajátos módon ők nem a jó öreg Európa civilizációs szempontjaiból indultak ki. Alapértéknek minősült például annak elfogadása a társadalmakban, hogy a Föld tartalékaiból annyit használjanak el, amennyi a népesség nagysága és sűrűsége alapján jár nekik. Nem kell hozzá jóstehetség: az elégedett világ centruma e mégoly kézenfekvő, ám mifelénk ritka elvek szerint alaposan átrendeződött.

Planétánk legboldogabb országa a BBC jelentése alapján Vanuatu szigete. Mögötte a sorrend: Kolumbia, Costa Rica, Dominika, Panama, Kuba, Honduras. A legjobb európai, Málta csak a negyvenedik. Kis hazánk - a jelek szerint - így se, úgy se csordul túl a boldogságtól: a 121. helyen végzett.

Ismerkedjünk meg a világ legboldogabb "földközeli" államával. A Csendes-óceán dél-nyugati részén, Melanéziában található, vulkanikus korall szigeten, ahol tíz hónapon át süt a nap, s forróságát keleti passzát szelek enyhítik. A sziget 199.414 lakója a bislama nyelvet beszéli, de a többség tud angolul és/vagy franciául, a hajdani gyarmatosítók után - 1980 óta - szabadon. Nincs idill, arrafele is ismertek a pártvillongások és a panamák, de alapvetően béke van. (Latin-Amerikában jártas ismerősöm szerint azon a tájon ha valaki csődbe megy, nem azt mondják rá, hogy elveszítette az utolsó vasát is, hanem azt, hogy nem maradt barátja.) Az országot a sokat mondó nevű Mi Földünk Pártja irányítja.

Mielőtt bárki lázas csomagolásba kezd: Vanuatu nemigen fogad bevándorlókat. A népsűrűség 16 fő/kilométer, s azt tartják, hogy ez megfelel a természet eltartó képességének arrafelé. Azért ne búslakodjunk. Elindultunk - merre is? Például már kicsik vagyunk...

Gazsó L. Ferenc

Kapcsolódó anyagok:
Dudvára, magyar! Szakállt ragasztani részegen 9 dollár 11 cent Christine, a Combino Nevetve nevet választ a nép

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!