Pályázni annak érdemes, akinek van pénze - idézi egy magát megnevezni nem akaró, visszalépett pályázót a Világgazdaság. Szerinte csak így lehet lépésről lépésre előre megfinanszírozni azt, amire az EU végül valóban odaadja a támogatást.
Az Európai Unióban eddig jelentéktelen, mindössze 2,3 százalékos volt a visszalépési mutató, és Magyarország ettől még meszsze van, mert nálunk kiemelkedően sok a pályázó - állítja Heil Péter, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) elnökhelyettese. Hivatalos adat egyelőre nincs; az NFH illetékese szerint a tavalyi 4670 nyertes közül alig néhány lehet a viszszalépő, aki megfelelő biztosíték hiányában, megalapozatlan vállalás vagy érdekmúlás esetén, netán a konzorcium feloszlása miatt eláll projektje megvalósításától - számol be a Világgazdaság.
A tapasztalatok nem igazolják, hogy túlzóak lennének a biztosítékkövetelmények - tette hozzá Heil Péter. Szerinte sokan tudatában is vannak annak, hogy nem felelnek meg valamely kritériumnak, mégis beadják pályázatukat, és abban bíznak, hogy elnéző lesz velük az irányító hatóság, engedményekre azonban nincs mód az európai uniós támogatásoknál.
Más szakértők ugyancsak a fedezet hiányát tekintik a legkritikusabb pontnak, ám szerintük visszalépési ok lehet, ha a nyertes tart az APEH-től, elmulasztja előírásosan bejelenteni alkalmazottait, vagy óvakodik a munkavédelmi hatóságoktól. Főleg a kicsiket, az 50 főnél kevesebb embert foglalkoztató cégeket fenyegeti a visszalépés veszélye - figyelmeztet Egerszegi Dorottya, az Equality Consulting EU Tanácsadó Iroda vezetője. Ennek alapvető oka az, hogy amikor beadták pályázatukat, még bíztak a sikerben, de végül képtelenek előteremteni az önerőt vagy a szükséges tőkét az előfinanszírozáshoz, netán megszerezni az előírt biztosítékot (bankgaranciát) - írja a Világgazdaság.
Itthon is számolnak visszalépő nyertes pályázókkal
Magyarországon is számolni kell azzal, hogy az európai uniós forrásokra való pályázati folyamat előrehaladásával feltűnnek a visszalépő nyertesek. Valószínűleg ez is szerepet játszik abban, hogy tavaly az éves keret legalább 110 százalékára irányoztak elő kötelezettségvállalást az illetékes hatóságok, és ugyanezt teszik majd az idén is.