Az első fordulóban 186 pályázat érkezett a vidékfejlesztési hivatalba, ami összesen több mint 2300 település együttműködését jelenti. A Vidékfejlesztés az Észak-alföldi régióban című konferenciát megelőző sajtótájékoztatón az államtitkár elmondta: 2006-ig 4,8 milliárd forint áll rendelkezésre a LEADER+ program keretében, de az első körben beadott pályázati igény eléri a 17 milliárd forintot. "Ezért a kormány a források bővítésén gondolkodik" - tette hozzá az államtitkár.
A program keretében az együttműködő településcsoportok az önkormányzatok, a civil- és a gazdálkodó szervezetek, vállalkozások összefogásával dolgozzák ki a térség adottságainak megfelelő fejlesztési programokat. A nyertesek 100 millió forintot kapnak, amiből további, az átfogó fejlesztési programba illeszkedő részprojekteket finanszírozhatnak - magyarázta el a LEADER+ pályázat lényegét a FVM politikai államtitkára.
Pásztohy András szerint partnerség, együttműködési képesség, bátorság és kreativitás kell a sikeres pályázati részvételhez. Elmondta azt is, hogy az első fordulóról a döntés november közepére meglesz.
Az államtitkár közlése szerint 2007 és 2013 között egy év alatt több ilyen jellegű forrás áll majd rendelkezésre, mint most, ezért valamennyi településcsoport támogatásigényét ki tudják majd elégíteni a LEADER+ program keretében. A fő célnak a vidékfejlesztést, a vidéken élők életminőségének a javítását jelölte meg "összefogással, együttműködéssel".
A hét hazai régió közül az Észak-alföldi a harmadik legtöbb pályázatot nyújtotta be a LEADER+ program keretében. A 29 beérkezett pályázatból 13 Szabolcs-szatmár-bereg, 9 Jász-Nagykun-Szolnok, 7 pedig a Hajdú-bihar megyei pályamunka. A programban az észak-alföldi térségéből 317 település vett részt; az érintett népesség az összlakossághoz viszonyítva mindhárom megyében meghaladja az 50 százalékot. (MTI)