A várnai széntüzelésű hőerőműre kiírt pályázatot még májusban az orosz Egyesített Energiarendszer (UES) nyerte meg, 578,8 millió dolláros ajánlatával. Az ügyletet többször el kellett halasztani, mert az UES nem volt elégedett a várnai hőerőmű és a német Siemens AG közötti berendezésszállítási ügylettel. A Siemens EOOD, a Siemens AG bulgáriai egysége egy, október folyamán korábban megkötött 11 millió dolláros ügylet keretében három éven keresztül szállított volna berendezéseket az erőműnek.
Szerdán a Siemens beleegyezett, hogy törli a szerződést a bolgár kormánnyal, hogy megkönnyítse az állami kézben levő erőmű privatizálását. A bolgár privatizációs hatóság májusban az orosz Egyesített Energiarendszer (UES) energiaipari konszernt választotta befektetőnek a várnai és ruszei hőerőművek privatizációs tenderén.
Az UES 578,8 millió euró készpénzt és 2007-ig tőkeemelést ajánlott fel az 1260 MW teljesítményű széntüzelésű hőerőműért Várna mellett, valamint 178,2 millió euró készpénzt a Rusze melletti 400 MW kapacitású hőerőműért. A kiírás értelmében a vásárló 51 százalékos tulajdonrészt szerez, majd 16 százalékos tőkeemelést hajt végre, a forgalomban maradó részvényeket pedig 2007-ig vásárolja fel, számol be az MTI.
Az orosz ajánlat messze felülmúlta a rivális ajánlatokat a cseh CEZ, az olasz Enel, és a PPC részéről, de még a három vállalatért 250 millió eurós bevételt jósló elemzői előrejelzéseket is. Bulgária meg kíván szabadulni energiaipari vállalataitól az ország 2007-re tervezett uniós csatlakozása előtt és befektetők bevonásával meg kívánja őrizni nettó energiaexportőr szerepét.
Menedzsment Fórum