Egy most közzétett tájékoztatás szerint Ausztria két évvel ezelőtt még nagyságra az ötödik nettó befizető volt a 15 tagú EU költségvetésébe. Tavaly azonban csak az osztrák bruttó hazai termék (GDP) 0,11 százalékát fizették be az EU közös költségvetésébe az előző évi 0,26 százalék után. Ausztria tavaly 226,3 millió euróval többet fizetett be az EU-kasszába, mint amennyit onnan kivett.
A GDP-hez viszonyított EU-befizetések arányát tekintve a múlt évben Hollandia állt a tagországok élén 0,51 százalékos aránnyal, majd Svédország 0,29, Luxemburg 0,25, Németország 0,24, Olaszország 0,23, Nagy-Britannia 0,17 és Franciaország 0,14 százalékkal.
A brüsszeli összesítés szerint - amelyet az MTI idézett - abszolút értékben azonban továbbra is Németország vezeti az EU nettó befizetőinek a listáját. Németország tavaly 5,067 milliárd euró nettó befizetéssel állt az élen, az EU költségvetésének 22,8 százalékát adva, majd Franciaország 18,2 százalékos, Olaszország 14,5, Nagy-Britannia 13,1 százalékos részesedéssel. Ez a négy ország adja az EU összköltségvetésének több mint a háromnegyedét.
A legnagyobb "nettó kifizetett", azaz támogatott Görögország volt, amely a hazai össztermékének 2,39 százalékát kitevő összeggel kapott többet a közös költségvetésből, mint amennyit oda befizetett. A "nettó kifizetettek" sorában Portugália következik 2,14 százalékkal, majd Írország 1,5 százalékkal és Spanyolország 1,29 százalékkal.
A tavalyi EU-költségvetésből 73 milliárd eurót a tagországok kaptak meg, 7,9 milliárd harmadik országoknak jutott, 4,5 milliárdot az EU igazgatási kiadásainak a fedezésére fordítottak.
Kinek jó üzlet az EU?
Ausztria a korábbi ötödik hely helyett immár csak a nyolcadik legnagyobb nettó befizető az Európai Unióban.