Gellén Endre, a község polgármestere tájékoztatása szerint az Európai Unió Phare CBC magyar-horvát kisprojekt alap pályázatán elnyert 12 millió forint segítségével elkészült a kiserőmű megvalósíthatósági tanulmánya.
Az önkormányzat januárban már a kiviteli és engedélyezési terv készítésére ír ki tendert, amelyhez 80-90 millió forintnak megfelelő uniós forrásra számít. A következő lépés, hogy a 2007-ben indítandó mintegy 4 milliárdos beruházáshoz uniós támogatásért és állami társfinanszírozásért pályázik az önkormányzat. Az évi 142 millió kilowatt villamos áramot termelő, mintegy 50 ezer háztartás ellátására alkalmas erőmű üzembe helyezését 2008-ra tervezik.
A polgármester szerint a vállalkozás - szabadalmi bejegyzésre váró - műszaki újdonsága az egyszerre háromféle anyagot - mezőgazdasági mellékterméket, energianövényeket és inertgázt - elégető, úgynevezett fluidágyas kazán. A Mol Rt. több éve keresi a kőolajkitermelés során tárolókban visszamaradt - esetükben 600 millió köbméternyi - szén-dioxid, kénvegyület és 17-18 százalékban éghető gáz tartalmú, sokáig szabadtéri "fáklyákon" távozó inertgáz hasznosításának módját. A fluidágyas kazánba adagolt mészkő megköti a környezetkárosító ként, miközben a fűtési hatásfokot is növelő éghető gáz hasznosul - ismertette a technológia lényegét Gellén Endre.
A kiserőmű fűtőanyagának többségét adó energiafű, fűz és nyárfa termesztéséhez szükséges 3-4 ezer hektárnyi - másra nem alkalmas - földterület rendelkezésre áll a környéken. Ennek jövedelmezősége még támogatások nélkül is elérheti a hektáronkénti 30 ezer forintot. A mezőgazdasági melléktermék, a biomassza és az inertgáz együttes alkalmazása évente összesen 55,8 millió köbméternyi szabványos földgáz tüzelőhőjével azonos energiát biztosít a kiserőmű gőzturbinája számára.
Menedzsment Fórum/MTI