A program lényege, hogy elsősorban a kormányzati közbeszerzéseknél a jövőben élvezzenek előnyt az olyan pályázók, akik érvényesítik a megújuló energiát, az újrahasznosított anyagok arányának növelését, és a környezetbarát technológiák elterjesztését.
Kovács Kálmán közölte: a Közbeszerzések Tanácsa, a Miniszterelnöki Hivatal, az Igazságügyi Minisztérium, a GKM, a Fővárosi Önkormányzat és BKV bevonásával létrehozták az építési, a gépjármű, a papír, a számítástechnikai és a takarításszolgáltatás munkacsoportot, amelyek még az idén módszertani ajánlásokat készítenek, hogyan lehet a zöld szempontokat törvényesen, már az eljárások bírálati szempontjai közt figyelembe venni.
Az államtitkár azt javasolta, hogy érvényesítsék a zöld gondolatot már az új kormányzati negyed tervezésénél, építésénél, és a központi gépjármű beszerzéseknél a biodízel, illetve hibrid üzemeltetésű autók élvezzenek előnyt.
Az államtitkár elmondta: hétfőn tárgyalt a BKV új vezérigazgatójával, akinek javasolta, hogy a BKV a gépjárműpark további korszerűsítése során olyan járműveket szerezzen be, amelyek biodízel üzemanyaggal működnek. Szerinte célszerű lenne, ha a helyi tömegközlekedéssel rendelkező önkormányzatok is megvizsgálnák a biodízel üzemanyag használatát.
"A közeljövőben a BKV, a Fővárosi Önkormányzat és a GKM vezetőivel egyeztetést tartunk, majd azt követően a szakértők kidolgozzák a zöld gépjárműbeszerzés megvalósításának konkrét lépéseit. Várhatóan a későbbiekben az egyeztetésbe bevonják a MÁV-ot, a Volánt, és a Honvédséget is" - mondta Kovács Kálmán.
Az államtitkár azt is javasolja, hogy a kormányon kívül a nagyobb önkormányzatok, a megyei jogú városok is érvényesítsék a közbeszerzések során a zöld szempontokat, amihez a KVM minden szakmai segítséget megad.
Emlékeztetett arra, hogy néhány pozitív kezdeményezés már ismert ezen a téren. Így a Fővárosi Önkormányzat már 2006 júniusában elfogadta Zöld Közbeszerzési Szabályzatát, amelyben célul tűzték ki, hogy lehetőség szerint valamennyi közbeszerzési eljárásban vegyék figyelembe a környezetvédelem szempontjait. Emellett Miskolc önkormányzatánál, és a Központi Szolgáltatási Főigazgatóságnál is fokozatosan teret hódít a környezetbarát megközelítés.
Az államtitkár szerint a tárcákkal folytatott egyeztetés alapja lehet egy Zöld Közbeszerzési Nemzeti Cselekvési Tervnek.
Megjegyezte: bár a zöld beszerzés rövid távon költségesebb, de hosszú távon, az újrahasznosítható anyagok alkalmazásával, az alacsonyabb hulladékfeldolgozási kiadások miatt olcsóbb.
Másrészt a hagyományos szénhidrogén alapú energiaforrások néhány évtized múlva várható kimerülésével az alternatív energiaforrások alkalmazása egyre inkább előtérbe kerül.
Kovács Kálmán kiemelte, hogy a 2013-ig terjedő Új Magyarország Fejlesztési Terv mintegy százmilliárd forintot tartalmaz az alternatív energiaforrásokra történő átállásra.