Franciaországban a lakosság kétharmada azt mondja magáról, hogy lekapcsolgatja a feleslegesen égő villanyt. Csaknem háromnegyede állítja, hogy nem automatikusan dobja ki a szemetet, megnézi, mi nem való oda. Ám mikor arra keresték a választ, hogy a fenti tevékenységeket rendszeresen csinálja-e mindezt, akkor kiderült: 16-17 százalékuk jár el így.
Ez sem kis eredmény
Mint a LExpress című hetilap írja, a franciák közül mintegy 400 ezren, a lakosság körülbelül 0,8 százaléka csatlakozott az egy évvel ezelőtt meghirdetett átfogó környezetvédelmi programhoz, és a felmérések alapján háztartásuk nyersanyag- és energiatakarékossággal elért csökkentett szén-dioxid-kibocsátása megfelelt annak, mintha egy 25 ezer lakosú városka egy évig semmivel nem szennyezte volna a levegőt. Sok is, kevés is ez a sok tízmillió tonnás francia kibocsátáshoz képest, számítások szerint 200 ezer tonnányi CO2-től mentesítették a légteret.
Természetesen az említett mozgalomhoz (Défi pour la Terre, Kihívás a Földnek) csatlakozottak esetében a takarékoskodók aránya sokkal nagyobb, bármiféle takarékosságról is legyen szó. Például 80 százalékuk nem fürdik kádban, hanem tusol, és még azok aránya is eléri a 60 százalékot, akik többször hagyják állva autójukat, és váltanak tömegközlekedésre, mint fordítva.
Az egyénen múlik minden
Franciaországban a lakosság 69 százaléka vallja, hogy a globális felmelegedés elleni harc sikerének záloga az egyes ember, annak szokásai, viselkedése. A "mozgalmiak" között ez az arány 91 százalék, azaz olyanok is csatlakoztak a környezetvédelmi nemzeti programhoz, akiknek nem meggyőződése cselekvésük - remélt - eredménye, vagy nem tudja, mire jó az egész.
A franciák autót szerető emberek, ma azonban 44 százalékuk állítólag képes járművét félretenni, ha kisebb útról van szó, 12 százalékuk pedig rendszeresen így tesz. Huszonnégy százalék azonban soha ilyen takarékossági lépést nem tett és nem is fontolgatott.