Lenyűgöző, hogy a pesti utcákon feltűnő árusok milyen rugalmasan reagálnak a környezet változásaira, az őket érő piaci kihívásokra. Ha a nagybanin valamelyik gyümölcsöt áron alul megveszik, az néhány órán belül a Boráros téren vagy a Blahán biztos kapható. Ha elkezd esni az eső, a Deákon 10 percen belül ott egy esernyőárus. Ha valahol tömegrendezvényt tartanak, akkor üdítőt és sört kínálnak a kempingasztal mögül. Vannak persze kétes eredetű termékek is, nem véletlenül áll olykor őrszem az aluljáró lépcsőjén, de ez is a sajátossága annak az üzletágnak, amely a rendszerváltás óta él és virul.
Egyszer delíriumos állapotban azon gondolkodtam, hogyan valósítható meg ez a fajta rugalmasság? Valakik ülnek egy központban, ahol tickeren fut a paradicsom és a banán ára? Mások meg online összeköttetésben állnak az ukrán határszéli cigaretta lerakattal, és azonnal rendelnek, ha fogytán a készlet? [ajanlo=1311][igazitas=left/]Vagy a NASA-tól veszik a mindig pontos időjárásjelentést, így amikor Aigner Szilárd - tévesen - napos időt jósol, akkor ők már dörzsölik a tenyerüket?
Az aktuális események láttán persze felmerülhetnek más kérdések is: vajon a legnagyobb ellenzéki párt elnökének csütörtök délutáni bejelentése után - miszerint mindenki hozzon magával egy ébresztőórát a pénteki Kossuth téri nagygyűlésre - lesz-e elegendő idő arra, hogy az árusok felkészülten elégítsék ki a hirtelen megugró keresletet a vekkerpiacon? Milyen termékek jelenhetnek meg a jövőben? Színes gázálarc, ergonomikus macskakő, netán formatervezett molotov-koktélok?
Király Béla