Az Országos Meteorológiai Szolgálat által elkészített térkép azt mutatja majd meg, hol fúj majd a legerősebben a szél az országban 25 métertől 150 méteres magasságig. A széltérkép jelentős segítség lehet a beruházók helyszínválasztási döntéseinél, ám ez önmagában még nem elegendő.
"Hasonlóan nehéz feladat gondoskodni arról, hogy az áramot ki vegye át" - tette hozzá az államtitkár. Jelenleg csupán hat szélturbina üzemel Magyarországon, ám a beruházók környezetvédelmi hatóságokhoz mintegy 600 különböző helyszínre adtak be engedélykérelmet, mondta el Tóth Péter, a Magyar Szélenergia Társaság elnöke.
Tóth szerint az engedélykérelmek összesen mintegy 700 megawattnyi kapacitásra vonatkoznak. Szavai szerint ez az összigény ugyan az országra jellemző széljárási adottságok szempontjából reális lenne, de a technikai lehetőségeket messze meghaladja: "A magyar villamosenergia-hálózat szélenergiából különböző vélemények szerint legfeljebb 100-300 megawattnyi áramkapacitást képes befogadni." A változó szélsebességek miatt egyenetlen áramellátást ugyanis a rendszer csak ekkora mértékig képes tolerálni.
A jelenleg működő szélkerekeken túl Újrónafőn, Vépen és Erken 1-1 újabb szélturbina kivitelezése kezdődött meg, amelyek júliustól már termelnek. "További 1-1 szélturbina nyert támogatást a Nemzeti Fejlesztési Terv pályázatán, ám a nyertesek a szerződéseket még nem kötötték meg a Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal" - közölte az elnök.
Az öt új szélkerékkel a jelenleg szélenergiából származó 3250 kilowattos áramtermelő-kapacitás 6200 kilowattal emelkedik.
Az országban jelenleg 200 olyan helyszín van, ahol természetvédelmi szempontokat - madárvándorlást, zajszennyezést, esztétikai érdekeket - figyelembe véve a hatóság nem ellenzi szélturbinák létesítését, idézi Gombost az MTI.
A gazdasági tárca illetékesei szerint az engedélyek száma és a megvalósult projektek közti differencia többek között annak tudható be, hogy a Környezetvédelmi és Infrastrukturális Programban csupán néhány tízmillió forintig lehet pályázni, ez pedig kevés egy beruházáshoz, ráadásul az ország széltérképe sem készült még el, számolt be korábban Menedzsment Fórum a Napi Gazdaság nyomán. Utóbbi probléma most végre megoldódhat.
Legutóbb az ír SWS csoport jelentette be, hogy közel 150 millió eurós beruházással egy 38 turbinából álló szélerőműpark építését tervezi Veszprémtől északra, Zirc közelében, mely évi 95-100 megawattos kapacitásával 60 ezer háztartás áramellátását biztosítaná. A Világgazdaság szerint a projekt lebonyolítására létrehozott Euro Green Energy Kft. már be is nyújtotta a szakhatóságnak a környezetvédelmi hatástanulmányt, emellett felállítottak egy 50 méter magas szélmérő gépet.
MTI/Menedzsment Fórum
Lökést adhat a hazai szélenergiának a készülő széltérkép
Lendületet kaphat a szélenergia magyarországi hasznosítása, ugyanis heteken belül véglegessé válik a szélturbina-beruházások tervezéséhez szükséges országos széltérkép, jelentette be Gombos András, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium politikai államtitkára kedden Budapesten.