A közlemény szerint Magyarország a legfrissebb összegzés alapján több mint 76 milliárd forintos többlettel zárta a 2004-es évet. Míg a napokban Baráth Etele, az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter 51 milliárd forintos nettó bevételről tudott beszámolni, a legfrissebb adatok arra utalnak, hogy a közösségi kasszába befizetett, illetve az onnan kapott támogatások különbözete 76 milliárd forintra rúg Magyarország javára. Magyarország a költségvetés terhére 2004-ben 106,716 milliárd forintot fizetett be a közösségi költségvetésbe, ugyanebben az időben a magyar költségvetés bevétele az EU-s támogatásokból 183,196 milliárd forint volt.
Az EU és Magyarország közötti pénzügyi transzferek egyenlegét jelző nettó pozíció tehát nemhogy negatív lenne, hanem jelentős többletet mutat - hangsúlyozza a közlemény. A tárca nélküli miniszter hivatala azokra a sajtóinformációkra reagált, hogy Magyarország negatív egyenleggel zárta a tavalyi évet. A közlemény szerint az ezt kimutató számítások olyan mutatókat hasonlítanak össze, amelyek összevetése nem ad választ a magyar nettó pozícióra.
A közlemény idézi Danuta Hübnert, a regionális politikáért felelős EU-biztost, aki január 18-án tartott sajtótájékoztatóján Magyarországot külön példaként említette, mint a közösségi források iránt leginkább érdeklődő és azokra az egyik legnagyobb arányban pályázó országot. Nyilatkozata szerint hazánkban alig hét hónap alatt 15.620 pályázat érkezett uniós pénzekre, amelyek közül 2004. november végéig 3 705 vált támogatottá.
A mezőgazdasági szerkezetváltást támogató előcsatlakozási alap, a SAPARD rendelkezésre álló pénzeszközeiből felhasznált források hányadát tekintve Magyarország teljesítménye 23,40 százalékos volt, míg átlagosnak az unió a 23,58 százalékos teljesítményt tekinti. Ebből a szempontból a 2000-2004-es időszakban Magyarország megelőzte Szlovákiát, Lengyelországot és Bulgáriát. A legtöbb EU-forrást Magyarország a SAPARD keretében mezőgazdasági vállalkozások beruházásainak támogatására, termékmarketingre, illetve a vidéki infrastruktúra fejlesztésére kapta. (MTI)
Magyarország volt az egyik legaktívabb pályázó az EU-ban
A korábban vártnál is sikeresebben zárta Európai Uniós mérlegét Magyarország - közölte az MTI-vel hétfőn az Európai Ügyekért Felelős Tárca Nélküli Miniszter Hivatala.