A tárca adatai szerint az elmúlt fél-egy évben csak Európában mintegy 25-30 milliárd euró tőke keresi a jó befektetési lehetőségeket a bioenergetikában, és ezek jelentős érdeklődést mutatnak a magyar piac iránt. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a múlt héten két bioenergetikai projekt indult a Dunántúlon, az egyik Marcaliban, a másik Csurgón, és még ezen a héten további projektet bocsátanak útjára Hajdúsámsonban, illetve a későbbiekben Tápiószelén.
Összességében az elkövetkező egy évben Magyarországon legkevesebb 15 olyan üzemet lehet prognosztizálni, amely biodízelt vagy bioetanolt fog gyártani - mondta Szanyi Tibor. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a bioenergetika területén várható fejlődés lehetővé teszi, hogy hosszú távon a magyar gabonatermelők hazai piacot találjanak és ne csak intervencióra, raktárakra termeljenek.
A magyar mezőgazdaság számára is fontos a bioenergetika, mert a közös agrárpolitika átvételével Magyarországon a fejlődés a növénytermesztés irányába tolódott. Ez magával hozta, hogy rengeteg gabonát intervencióra, raktárakba termelnek. A magyar termelőknek mindenképpen jó lesz, ha itthon látják saját piacukat, ami fellendülés előtt áll, mert az energetika belépésével a felesleg apadni fog, és nagyobb lesz a jövőre vonatkozó termelésbiztonság. Mindez hosszabb távon az intervenciós árszint felé viheti a magyar gabona hazai értékesítési árát.
Szanyi Tibor szerint a bioenergetika jelentősen hozzá fog járulni a munkahelyek teremtéséhez, illetve a stabilitásához is. A politikai államtitkár úgy vélekedett, hogy a kormány részéről nincs különösebb támogatásra szükség a bioetanol, biodízel vonatkozásában, inkább a technológiai, kutatás-fejlesztési terület kell együttműködni.