[ajanlo=553][igazitas=right/]A magas energia áraknak, a jogi szabályozásnak és a lakosság környezettudatosabb gondolkodásának köszönhetően Európában ugrásszerűen megnőtt az alternatív energiatermelési módok (szél-, nap-, víz-, geotermikus energia, biomassza) népszerűsége. Hazánk az alternatív energiaforrások felhasználása terén gyermekcipőben jár, első lépéseit most teszi meg az ország. Az első alternatív energiákat használó és környezettudatos gazdálkodást folytató magyarországi Megújuló Energia Központ hazai tőkéből Hárskúton épül meg.
"A Hárskúti Megújuló Energia Központ alapításával célunk, hogy egy olyan egyedülálló oktatási és kutatási létesítményt hozzunk létre, amely a környezettel harmóniában működtethető, gazdaságosan fenntartható, nyitott a társadalmi érdeklődés felé, és az újabb technológiák fogadására alkalmas infrastrukturális hátteret képvisel. Az alternatív energiákat bemutató és oktató parkunk építése mellett biogazdálkodást folytatunk jelenleg közel 200 hektáron, valamint egy Hárskút mellett épülő 45 MW teljesítményű szélerőműpark engedélyeztetését végezzük" - nyilatkozta Radzik Károly, a Hárskúti Megújuló Energia Központ Kft. ügyvezetője.
Központi épületként egy 270 m2 alapterületű, több mint 100 éves ÖKOHÁZ funkcionál, melynek energiaigényét szélenergiával, napenergiával és biomasszával biztosítják - hazai viszonylatban egyedülálló módon, mindenfajta külső energia betáplálása nélkül.
A 200 hektáron történő biotermelés nem szennyezi környezetünket, mert nem használnak műtrágyát, szintetikus növényvédő szereket, gyomirtókat. A nyugat-európai fogyasztók egyre hangsúlyosabban kezelik ezt a problémát, és örvendetes, hogy nálunk is egyre többen keresnek és vásárolnak bioterméket, amelyeknek szavatolt a minősége, és egyben vegyszermaradvány-mentesek.
Szélerőmű parkok
[ajanlo=91][igazitas=left/]A Hárskúti Megújuló Energia Központ magyarországi szélerőműparkok engedélyeztetését is végzi, amely kapcsán szintén mérföldkőhöz érkezett a cégcsoport.
Az elmúlt hetekben megkapta a jogerős környezetvédelmi engedélyt a hárskúti és a bágyogszováti szélerőmű beruházás, amelyek tervezett összértéke eléri a 26 milliárd forintot. Az egyenként 25-30 széltoronyból álló két park - a kiválasztott turbina típusától függően - összesen akár 250 ezer MWh energiát is termelhet évente, így éves szinten mintegy 140 ezer tonnával csökkentheti Magyarország szén-dioxid kibocsátását.
"A bágyogszováti és a hárskúti beruházás jelentősen hozzájárulhat Magyarország energiapolitikai és környezetvédelmi célkitűzéseinek teljesítéséhez" - nyilatkozta Lansing Gatrell, a hárskúti és bágyogszováti befektető - az EETEK - vezérigazgatója. A két, hazánkban egyedülálló szélerőmű projekt építési engedélyezése lényegében azonnal megkezdődik, és a tervek szerint 2006-07-re már a beüzemelésük is megtörténhet."