A költségek, egy másik olyan fontos tényező, amelyet a csatlakozó országokban működő vállalatok nem vettek még figyelembe. A felmérésben résztvevő cégek többségének nincs pontos elképzelése arról, hogy mibe kerül a jogrendszerhez való igazodás. A válaszadóknak csak 11%-a készített költségtervezetet és 56%-uk úgy gondolja, hogy ez nem haladja meg a 0.5 millió eurót, míg közel 83% nem számít arra, hogy a költségek meghaladják a 1,5 millió eurót. Bár a költségek számszerűen elég alacsonyak, mégis, - különösen a kis és középvállalatok számára - folyamatos pénzügyi terhet jelentenek. A vállalatok várható költségei jelentősek lesznek ezért a sikeres átálláshoz világos és reális költségtervezetre van szükség.
"Tapasztalataink szerint az uniós csatlakozásra való felkészülés a legtöbb erőfeszítést a tagjelölt országok helyi vállalataitól, valamint a nem európai tulajdonosi hátterű (amerikai, japán) cégektől igényli. Az európai tulajdonosi hátterű cégek helyi leányvállalatai a csatlakozásra felkészüléshez szakmai segítséget, vagy legalább is a felkészültség szükségességének üzenetét megkapják az anyavállalatuktól. A cégek azonban hajlamosak alábecsülni a felkészültség fontosságát és nehezen érzékelik, hogy a csatlakozásból származó előnyök és hátrányok egyenlege alapvetően rajtuk múlik" tette hozzá Márkus Csaba, a Deloitte & Touche EU jogi szakértője.
Mi lesz a magyar cégekkel az EU-ban?
Az új EU tagállamokban működő cégeknek kötelező lesz elfogadni és alkalmazni a közösségi jogot mivel az EU ennek segítségével biztosítja a piaci verseny zavartalanságát. Magyarországon a csatlakozás jogi vonzatainak szempontjából ugyanannyian mondják magukat jól informáltnak, mind ahányan érdektelennek – áll a Deloitte & Touche által nemrégiben közzétett Eurochambres-felmérésben.