A fontossági súlyok azonosíthatósága, feltárhatósága
A minőségkép feltárásának egyik kulcskérdése az egyes összetevők fontossági súlya. A probléma egyik oldala azonban nem kap gyakran megfelelő hangsúlyt. A direkt rákérdezéssel nyert súlyok ugyanis a megkérdezettek közvetlenül kifejezett (explicit) véleményét adják vissza.
Ezt elnevezhetjük vélt fontosságnak, ezáltal különbséget téve az indirekt úton szerezhető rejtett (implicit) és az explicit fontosságok között. Tulajdonképpen arról van szó, hogy - eltekintve a közvetlen válaszadásnál jelentkezhető szándékos torzítástól - a megkérdezettek bizonyos minőség-összetevők fontosságát fel-, míg másokét alulértékelik (tehetik ezt szakmai, presztízs- és egyéb okokból).
Tipikus jelenség például a professzionális szolgáltatásoknál a szaktudás relatív felértékelése
- probléma esetén a szállító időbeni elérhetősége,
-
- a szállító szakmai magyarázatainak érthetősége,
-
- a szállító szakértelme,
-
- a személyes érintkezés stílusa,
-
- a cég hírnevéhez mért megbízhatósága,
-
- konkrét szállítói ígéretek megtartása,
-
- hibaelhárítás esetén a szállító beavatkozási készsége,
-
- az ügylet folyamán érzékelt eredménykockázat,
-
- kivételes (nem szerződéses) problémamegoldás,
-
- a transzfer tárgyi elemei (a szállított hardveren kívül).
Az is előfordulhat, hogy a vevők a közvetlen válaszadás esetében a problematikusnak, tehát alacsonyabb színvonalon teljesítettnek érzékelt minőség-összetevők fontosságát túlhangsúlyozzák, míg a kapcsolatban problémamentesnek tartottak fontosságát a valóságosnál alacsonyabbnak gondolják.
A szűk vevőkör következményei
Mivel a vállalati piacon gyakran elég szűk vevőkörről beszélhetünk, e kis sokaság megkérdezése által nyert eredmények statisztikailag nem általánosíthatóak. Következésképpen arra helyezik a kutatásoknál a hangsúlyt, hogy az egyes vevők megítélését, egymástól való különbözőségük mértékét megismerjék. A lényeg tehát az eltérések feltárása, így a marketingkutatásban ez az új úgynevezett differenciáló eljárás kap - ezen a piacon - egyre nagyobb szerepet.