4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Félmillióért udvar, százezerért kapualj bérelhető a pénteken kezdődő Művészetek Völgye fesztiválon. Az mfor.hu utánajárt, mennyire járnak jól a települések a részvétellel.

Fesztivál a forrásokért

Hárshegyi is megerősítette, hogy a bevétel mellett alapvetően ismertséghez jutottak, már senki sem keresgéli a térképen a falvakat. A hírnevet jól kamatoztatták a pályázás során, így idén 50 millió forint jutott a köztér és a hajdani lóistálló kultúrházzá alakítására. A fejlesztéseket azonban nyertes pályázattal sem tudták volna megvalósítani, ha a Völgy nagy adakozója, Tolvaly Ferenc nem biztosítja a 10 millió forintos önerőt. Megjegyzendő, a TV2 egykori vezérigazgatójának köszönhető a kapolcsi kúria, a kovácsműhely-múzeum és az evangélikus templom felújítása is.


mfor.hu háttér
Települési bevételek:
  • munkadíj típusú

  • bérleti díjból származó(ön-kormányzati épületek, terüle-tek használatáért fizetett összegek)

  • szállásdíjak



Közösségi házra és iskolára szerzett pénzt pályázati úton a Veszprémet Tapolcával összekötő úttól távolabb eső Taliándörögd. Hoffner Tibor polgármester elismerte, sokat kapott a falu a fesztiváltól, melytől idén 4-5 millió forint bevételt remélnek. A fejlesztések sorában a legnagyobb horderejűnek a kohéziós alapból megvalósuló szennyvíz-beruházást tartja. A 7,8 milliárd forint összértékű projektből 3,8 milliárd érinti a Völgy településeit.

Arra a kérdésre, hogy a regionális szintű elbírálás a pályázás során hátrányt jelent-e a településeknek, a polgármesterek nemleges választ adtak. Legtöbbjük úgy vélte, a helyi szervek el tudják dönteni, mire van leginkább szükség. Egyikük szerint azonban jobban jártak volna, ha a Nyugat-Dunántúli Régióhoz tartoznának, mivel a terület sokkal inkább koncentrál a turizmusra.


mfor.hu háttér
Érdekességek a Völgy életéből:
  • 1984 - Márta István kihalt, romos parasztházat vásárol Kapolcson

  • 1989 - az első hivatalos fesztivál 800 ezer forintból

  • 2000 - a társaság pénze a fesztiválidő közepén elfogyott

  • 2001 - magánszemélyektől kapott rövid lejáratú hitel megmenti a rendezvényt

  • 2003 - ismét hitel menti meg a fesztivált, ezúttal a nagyvázsonyi Kiniszi Takarékszövetkezet jóvoltából



Mint ismert, Márta István fesztiváligazgató a regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős minisztertől kért segítséget az esemény nehéz anyagi helyzetének megoldásában. A turisztikában idén bevezetett decentralizált pályázati rendszernek köszönhetően azonban Kolber Istvánnak sem hatása, sem jogköre nincsen a döntések befolyásolására. A fesztivál szervezői által benyújtott két pályázat közül az egyik esetében nem tettek eleget a hiánypótlási felszólításnak, így a támogatással járó pénztől is elestek. A másik révén azonban ötmillió forinthoz jutott a rendezvény.

Udvarok félmillióért

A polgármesterek szerint alapvetően a gondolkodásmód változott az elmúlt tizenhét esztendőben. Korábban munkanélküliséggel és a falvak elöregedésével kellett számolni, ma ilyesmi nem fenyeget, a tendencia megfordult. Nem okoz gondot a völgymunkások toborzása, a vendégek elszállásolása, s megnőtt a helyi vállalkozók száma is.

Jelentős összeggel gyarapítja a családi kasszákat a szoba-, illetve udvarkiadás. Ugyan a szervezők hivatalosan nem szólhatnak bele az árakba, minden évben meghatároznak egy irányadó összeget, amitől a legtöbben nem is térnek el. Idén 2000 forintért kínálják az ágyakat egy éjszakára a helyiek, de 600 forintért a szénapadláson is elalhatunk. A porták, udvarok kiadásánál az mfor.hu információi szerint jóval nagyobb szélsőségeket lehet tapasztalni: a jó helyekért 600 - 700 ezer forintot is elkérhetnek egy hétre. Ilyenkor a területen azonban többen is osztoznak, hiszen kevés iparművész tudná kigazdálkodni a tetemes összeget. A kapualjak tarifája 50 - 60 ezer forint egy hétre, s külön díjat számol fel néhány bérbeadó a sátorhelyért és a mosakodásért is. Az árnyékosabb zsebkendőnyi területért 120 ezret is elkérnek a gazdák a kézművesektől.

A helyiek szerint az árak a kereslethez igazodnak, a képző-, ipar- és népművészek pedig hajlandók megfizetni a magasabb összeget a már jól bevált placcért. Az árusok nagy részét minden évben ugyanabban a kapualjban lehet megtalálni.

Istvánko Viktória Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!