5p

A magyar GDP-ből jelenleg 0,9 százalék megy innovációra, a kormány ezt az arányt 2013-ra megduplázná, hangzott el a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) keddi közgyűlésén, ahol Szabó Gábor akadémikust választották a szervezet új elnökévé. Mfor.hu tudósítás.

Az alapkutatásból nem vonul ki az állam

Napokon belül kész hazánk innovációs stratégiája - jelentette ki Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) szakállamtitkára a MISZ közgyűlésén. A tervezet részleteiről még a szakmabeliek sem tudnak sokat, mint mondták, csak előzetes változatokat kaptak a minisztériumtól.

Monszpart Zsolt, az Ericsson Magyarország Kft. vezérigazgató-helyettese ez alapján úgy tudja, hogy a jelenleg körülbelül egy százalékos GDP-részesedést a kormány 2010-re 1,4 százalékra, 2013-ra pedig 1,8 százalékra emelné. Egyed Géza államtitkár ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy Monszpart Zsolt a "véglegeshez közeli" állapotban látta a dokumentumot.

Integráció és célorientáltság

Egyed Géza szerint az innováció nem működhet hatékony közfinanszírozás nélkül. "Az innovációs lánc legeleje az alapkutatás. Kizárt, hogy itt a kockázati tőke megjelenjen, mivel egyáltalán nem biztos, hogy ebben a fázisban megtérülnek a befektetések. Erről a területről nem vonulhat ki az állam, ezt a kormány is belátta" - mondta az államtitkár. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy az alapkutatás állami támogatása is csak a célorientáltság elvén működhet.

Az innováció folyamatának második eleme az alkalmazott kutatás, ahol az állami pénzek elosztásának egészen más szerepet kell betöltenie. Itt a mindenkori kormányzatnak a piaci szereplők és az alapkutatást végző tudományos központok egymásra találását kell ösztönöznie. A központi hivataloknak egyfajta indítómotorként szükséges működniük ebben a szakaszban - mondta Egyed Géza.

Jobban védenék a szellemi tulajdont

"A minisztérium egyik legfontosabb célja az innovációs intézmények integrációja" - tette hozzá az államtitkár. Ennek eredményeként egy háromszintű rendszer jönne létre. Az innováció csúcsszerve a gazdasági tárca lenne, amely a jogszabályalkotásért, a megfelelő stratégiák kidolgozásáért és az innovációbarát környezet alapfeltételeiért lenne felelős.

Ezzel párhuzamosan működne egy kormányzati innovációs ügynökség, amely a konkrét szolgáltatói és finanszírozási megoldásokat dolgozná ki a kutatóintézetek és a cégek részére. Az ügynökségi feladatokat a a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal látná el. A folyamatos társadalmi kontrollért a Kutatási és Technológiai Innovációs Tanács felelne, a pályázatokat pedig a Mag Zrt. gondozná - közölte az államtitkár.

Elmondta azt is, hogy erősíteni kell a szellemi tulajdon védelmét szabályozó törvényeket is, mert ebben az esetben az innováció regionális központjává is válhat Magyarország.

A cégek kérnek

Monszpart Zsolt - aki maga is részt vett a stratégia kidolgozásában - a kis- és középvállalkozások, illetve a nagyvállalatok elvárásait mutatta be előadásában.

Az innovációban érdekelt nagyobb cégek leginkább a stabil, tervezhető gazdaságpolitika megvalósulását szeretnék elérni: a kiszámítható adó- és járulékrendszer szerintük felgyorsítaná az innovációs folyamatokat. A nagyvállalatok azt is el szeretnék érni, hogy naprakész információkat szerezhessenek a tudásközpontok munkájáról, valamint a tudományos folyamatok menedzsmentjére is legyen államilag kidolgozott módszer.

Monszpart Zsolt kiemelte, hogy a kis- és középvállalkozások eddig nagyon nehezen tudtak bekapcsolódni az innováció folyamatába. Helyzetüket a tőkehiány és a hitelhez jutás nehézségei rontották leginkább. Ezzel szinte egyenrangú problémát jelentenek a magyarországi pályázati rendszer hiányosságai: a számukra teljesíthetetlen garanciakövetelések, valamint a bürokrácia túlburjánzása.

Egyed Géza szakállamtitkár a kkv-kat érintő felvetésekre reagálva elmondta, hogy a 2007-es pályázatokban a kutatás-fejlesztési célú projektekhez nem kell tőkegaranciát felmutatnia a cégeknek. Az innovációs lánc későbbi fázisaiban felmerülő feladatok elvégzésére pályázó vállalkozások ilyen típusú terheit több mint felére csökentették.

Pakucs János, az Innovációs Szövetség leköszönő elnöke kifejtette: a szövetség megkerülhetetlen innovációs szakmai szervezetté fejlődött az elmúlt tizenhat évben. Utalt arra, hogy a MISZ-t 16 éve 30 kutató intézet, innovatív vállalat hozta létre. Jelenleg 280 közvetlen tag, csatlakozott szövetségen keresztül pedig 300 intézmény kapcsolódik szövetségükhöz. Véleménye szerint a szövetség mindig az adott kormány partnere tudott lenni. A szövetség sikerei között említette a Magyar Innovációs Nagydíj pályázati rendszer működtetését, az ifjúsági és tudományos versenyt, valamint a szellemi termékbörzét.

Szegedről érkezik az új elnök

A tisztújító közgyűlésen elfogadták a szövetség alapszabályának módosítását. Ennek lényege, hogy az elnökség mellett létrehozzák a választmányt, megszüntetik a főtitkári posztot és helyette általános elnökhelyettesi funkció lesz. Jóváhagyták a tiszteletbeli elnöki poszt létrehozását is.

A MISZ elnökének Szabó Gábor akadémikust, a Szegedi Tudományegyetem tanárát, általános elnök-helyettesnek pedig Monszpart Zsoltot, az Ericsson Magyarország Kft. vezérigazgató-helyettesét választották. A MISZ tiszteletbeli elnöke Pakucs János lett.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Több kell egy kézfogásnál a magyar zseniknek
A magyarok esete a forgóajtóval és az innovációval
Keddig lehet pályázni az Innovációs Nagydíjra

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!