3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal a kiegyezés utáni első postarablás történetét elevenítjük föl. A nagy port felvert eset 1884-ben történt, de a nyomozóhatóságok csak több mint tíz év elteltével tudtak pontot tenni a végére.

Salvus Conductus

1893. május 2. este két határsértőt fogott el a Magyar Királyi Pénzügyőrség őrjárata. A testvérpár - Berecz Antal és Ede - egy saját és egy dr. Takáts Zoltán nevére kiállított útlevéllel próbálta igazolni magát, ám az alaposabb vizsgálat kiderítette, okmányaik hamisak, s e mellett a motozás során harmincezer koronát találtak náluk.

Lebukott sikkasztók

Mint később kiderült, a két ember ellen országos körözés van érvényben, mivel kevéssel korábban a Magyar Leszámítoló és Pénzváltó Banktól elsikkasztottak ötvenezer koronát. Az útlevélről Berecz Antal azt állította, találta, s a detektívek ekkor nem is nagyon kutattak Takáts után. A hiányzó összeg természetesen nem került elő: a testvérek azt mondták, a pénzt a Vérmező egy pontján elásták, ám a rendőrség ott nem talált semmit. A tolvajokat elítélték, ám jó magaviseletéért Berecz Edét idő előtt kiengedték a börtönből.

Ugyanakkor a főkapitányságon - ahol az volt az általános vélemény, hogy a fivéreknek bűntársa is volt - nem felejtették el az ügyet, s amikor Berecz kijött a fogházból, folyamatosan követték. A fiatalember céltalanul csellengett a fővárosban, majd váratlanul behívták katonának. Ám a detektívek ekkor sem adták fel: minden eltávozásakor a sarkában voltak.

Feladták az ügyvédet

A kitartás meg is hozta gyümölcsét. Történt, hogy az egyik kimenő alkalmával Berecz felkereste Takátsot, ám onnan igen feldúlt állapotban távozott. S mielőtt a nyomozók akcióba léphettek volna, megjelent a rendőrségen Valkó Lajos, a Magyar Leszámítoló és Pénzváltó Bank egyik igazgatója, aki elmondta, hogy előző nap felkereste irodájában Berecz, s tudtára adta, hogy az egykor elsikkasztott pénzből húszezer koronát az útleveléért cserébe Takátsnak adtak át megőrzésre, ám az most hallani sem akar róluk. Az egykori tolvaj - félvén az igazságszolgáltatástól - a bankvezért kérte fel ügye képviseletére. A rendőrség a számos gyanúok alapján letartóztatta Takátsot, aki az időközben begyűjtött bizonyítékok hatása alatt megtört, s bevallotta tettét.

Az ügy természetesen bíróságra került, ám a helyzetet bonyolította, hogy Berecz Ede időközben megszökött a katonaságtól, így nem lehetett szembesíteni a két embert. Úgy tűnt, a vád nem áll meg, ám ekkor váratlan fordulat történt: a testvérpár védőügyvédje, egy hallatlanul ügyes és szemfüles ember salvus conductust, azaz egy meghatározott ideig érvényes, teljes védettséget igazoló oklevelet szerzett a szökevény részére.

Állítólag a Monarchia történetében ez volt az egyetlen eset, hogy ilyen okiratot kiadtak. A per végül rendben lezajlott, s dr. Takátsot öt év fogházbüntetésre ítélték. Az már csak hab a tortán, hogy időközben az is kiderült, hogy az ügyvéd úgy jegyezte el az egyik gazdag polgárcsalád leányát, hogy időközben szülővárosában, Zentán már volt egy felesége.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!