A Miskolctól 25 kilométerre fekvő hulladéklerakó 35 Borsod-Abaúj-Zemplén megyei település, köztük a megyeszékhely hulladék elhelyezési gondjait oldja meg az elkövetkező mintegy húsz évre.
A beruházás költségeinek több mint felét az Európai Unió ISPA előcsatlakozási programjának segítségével biztosították, 36 százalékát a költségvetés fedezte, a fennmaradó 7,5 százalékot pedig az önkormányzatok állták.
Az új telep évente körülbelül 115 ezer tonna szilárd és 200 ezer tonna egyéb hulladékot fogad és kezel, megfelel a legszigorúbb környezetvédelmi és uniós előírásoknak.
"A környezet védelmét garantálja a lerakó kettős szigetelése, illetve azok a figyelőkutak is, amelyek jelzik az esetleges nem kívánatos szivárgást" - fogalmazott Persányi Miklós. A miniszter arról is beszámolt, az előzetes becslések szerint 20-30 évig lesz képes fogadni az új hulladéklerakó a szemetet, de ezt az "élettartamot" tovább növelheti a hulladék-újrahasznosítási technológiák rohamos fejlődése.
A beruházás nem csupán az érintett 36 település hulladékgazdálkodási problémáit oldja meg, hanem elősegíti a térség "környezeti sebeinek begyógyulását" is, ugyanis felszámolják, rekultiválják a miskolci és városkörnyéki települések - Szirmabesenyő, Sajóecseg, Boldva, Harsány, Vatta, Sajólád, Hejőbába, Nemesbikk, Aszaló, Alsózsolca - régi, illegális, vagy féllegális hulladéklerakóit.
A szakemberek becslése szerint mintegy 150 ezer köbméter egykor lerakott szemetet mozgatnak meg a munka során, számol be az MTI. Az országban már most folyamatban lévő hulladékgazdálkodási projektek 1300 települést és mintegy 3 és fél millió embert érintenek, ezek beruházási költsége mintegy 75 milliárd forint.