2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A világ hétfőn "ökológiai értelemben mínuszba" lépett, ami azt jelenti, hogy az év hátralévő részében az emberiség a környezeti eszközeit meghaladó szinten fog létezni - állítják tudósok. A "környezeti eladósodás" vagy "környezeti túlköltekezés" napja azt az időpontot jelöli, amikor az erőforrások felhasználása meghaladja a Föld képességét az erőforrások pótlására - és ezt a pontot az emberiség évről évre korábban éri el.

"Az a tény, hogy idén a környezeti eladósodás napja október 9-re esik, vagyis mindössze három negyedév telt el az év eleje óta, jól jelzi, hogy környezeti eszközeinket messze meghaladó módon élünk" - mutatott rá a New Economics Foundation (NEF). Ez a folyamat az erőforrások kiapadásához vezet. Október 9-től az év végig az emberiség a környezeti "túlköltekezés" állapotában lesz. A NEC szerint ez először 1987. december 19-én következett be.

Azzal, hogy az erőforrások pótlásának képességét meghaladó mértékben fogyasztjuk el környezeti eszközeinket, két hibát követünk el, figyelmeztet Andrew Simms az NEC-től. Egyrészt, világméretekben milliókat, akik már ma sem jutnak kellő termőföldhöz, vízhez, élelemhez, fosztunk meg alapvető szükségleteik fedezésének lehetőségétől. Másrészt, veszélyeztetjük a Föld létfenntartási mechanizmusait - mondta Simms. "Az egyetlen mód arra, hogy kiegyensúlyozzuk a költségvetést és megszüntessük a túlköltekezést: kevesebbet kell követelnünk a Földtől."

A legtöbb tudós egyetért abban, hogy a globális hőmérsékletek 2-6 Celsius fokkal megemelkedhetnek a század végére, nagyrészt a fosszilis tüzelőanyagok égetése miatt. A hőmérséklet-emelkedés nyomán árvizek és éhínségek lépnek fel, milliók életét veszélybe sodorva. A Kiotói Egyezmény az országok többségét cselekvésre kényszeríti. Az USA azonban - a világ legnagyobb környezetszennyezője - nem hajlandó aláírni az egyezményt, a Kínához hasonlóan robbanásszerűen fejlődő gazdaságok mentesülnek alóla, a légi közlekedés pedig, mely az egyik leggyorsabban fejlődő szektor, említést sem kap a dokumentumban.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!