Érezhetően csökkent a kereslet az idén a fűtést és melegvíz-előállítást segítő napkollektorok, valamint az áramtermelést szolgáló napelemek iránt, állítják a napenergia-hasznosítás területén Magyarországon tevékenykedő importőrök és viszonteladók többsége.
[ajanlo=553][igazitas=right/]A visszaesés elsősorban a támogatási lehetőségek beszűkülésére vezethető vissza - vélekedett Varga Pál, a Naplopó Kft. ügyvezető igazgatója. Míg az előző években a Széchenyi-terv, majd a Nemzeti energiatakarékossági program keretében a napkollektorokat vagy napelemeket vásárlóknak lehetőségük volt arra, hogy beruházási költségeik 30 százalékát, illetve maximum 250 ezer forintot megkapják állami támogatásként, az idén nem írtak ki új pályázatot e témakörben.
Van ugyan olyan témakör, amely az energiatakarékossággal foglalkozik, de ott 125 millió forint alatti beruházással nem foglalkoznak. A napenergia-hasznosítással kapcsolatos fejlesztések pedig ennél jóval kisebb értékűek. A lehetőségek szűkűlése máris érezteti hatását: a Naplopó Kft. tavaly még több mint 1500 négyzetméter napkollektort helyezett üzembe, az idén ez a szám eddig alig haladta meg az ezer négyzetmétert.
A Wagner Solar Hungária Kft. ügyvezető igazgatója is hasonlóan vélekedett. A napkollektorok és napelemek többségét magánszemélyek és cégek vásárolják, akik egy-egy kisebb épület fűtését vagy áramellátását szeretnék olcsóbbá tenni. Ez a tendencia erősödik, s az idén már közel 1100 négyzetméter napkollektort telepítettek.
A napenergia-hasznosítás persze továbbra sem olcsó, ennek ellenére egyre kifizetődőbb alternatívát jelent, melegvíz-előállításra már 5-600 ezer forintból megoldható. Egy száz négyzetméteres családi ház napkollektorokkal való fűtésrásegítése több mint kétmillió forintba is kerülhet. A telepített berendezések ezután ingyen dolgoznak: a napkollektorok éves szinten a melegvíz-ellátás 70-75 százalékát, valamint a fűtés 30-35 százalékát tudják kiváltani.
Az áramtermelő napelemeknél hasonló a helyzet, s egyelőre az sem könnyít a vásárlók helyzetén, hogy az áramszolgáltatók ma már a 100 kilowattnál kisebb mennyiség esetén is kötelesek átvenni a megtermelt áramot, megújuló források hasznosítása esetén 23 forint/kWh áron. Az átvétel pontos feltételei ugyanis egyelőre tisztázatlanok, ráadásul a napenergia esetén az előállítási költség szakértők szerint az 50 forintot is elérheti kilowattóránként, számol be a Világgazdaság.
Menedzsment Fórum