A lépéseknek az államháztartás szempontjából semmi eredménye sem lesz, hiszen a felvázoltak összességében néhány milliós megtakarítást jelentenek havonta. Ezt hangoztatva utasítja el a kezdeményezést a képviselők egy csoportja.
Való igaz, amikor százmilliárdokat kellene lefaragni a deficitből, akkor nem néhány tízmillió forinton múlik az ország sorsa. Ám amíg ennyire kicsinyesek az ország nagyjai, addig nehéz lesz országos konszenzust elérni az olyan lépéseknél, amelyeknek hatását a bőrünkön fogjuk érezni. (Persze tudom, hogy akik elutasítják a kezdeményezést, azoknak nem is ez a célja.)
Érdemes azonban körbenézni a világban, hogy példát találjunk a jelképes lépések erejére. Az egykoron a csőd szélére sodródott Chrysler autógyár megmentőjeként világhírnévre szert tett Lee Iacocca például 1 dollárra csökkentette éves fizetését vezérigazgatói kinevezését követően. Ezt látva a társaság dolgozói is könnyebben vállalták a megszorításokat, és - a cégvilág csodájaként - vállvetve húzták ki a csávából a megroppant autógyárat.
Más kérdés, hogy ha a vállalatot magyar politikusokra bízták volna, akkor lehet, hogy ma már csak a Nagy Csődök Krónikája emlékeztetne minket a nevére...
Király BélaKapcsolódó anyagok:
Mfor-fricskák