3p

A Bicskei Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Rt. 13 millió forintos gépbeszerzéssel biztosítja az állattartáshoz szükséges takarmány beszerzését. A számítások szerint a részvénytársaság beruházása másfél-két év alatt meg is térülhet.

A Bicskei Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Rt. 13 millió forintos gépbeszerzéssel biztosítja az állattartáshoz szükséges takarmány beszerzését. A számítások szerint a részvénytársaság beruházása másfél-két év alatt meg is térülhet.

[ajanlo=277][igazitas=left/]A Bicskei Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Rt. évente több mint nyolcmillió forintot spórolhat meg azzal, hogy a takarmánynövények betakarítását rövidebb idő alatt képes elvégezni. Hushegyi Lászlóné főkönyvelő, a cég projektmenedzsere szerint ahhoz, hogy megfelelően tudják ellátni az 1800 szarvasmarhából álló állatállományt, jelentős mennyiségű takarmányt kell felhalmozniuk.

"A legnagyobb problémánk az volt, hogy nem tudtuk optimális időben betakarítani a lekaszált lucernát és szénát, mert az időjárás szinte mindig közbeszólt" - magyarázza a részvénytársaság gazdasági felelőse. A lekaszált takarmánynövényeknek ugyanis több napig kell száradniuk ahhoz, hogy a szakemberek bálázhassák, majd a tárolókba szállíthassák őket. Ha azonban a lucerna vagy a széna még a mezőn megázik, azt - a száradás érdekében - forgatni kell, aminek következtében a szárról lepereg a levél, és sok esetben még a mezőn rothadásnak indul.

Rossz takarmány - kevesebb tej

[ajanlo=407][igazitas=right/] Ilyen esetben a szarvasmarhák kénytelenek olyan takarmányt megenni, amelynek nincs tápértéke; az állatok étvágytalanok lesznek, nem adnak megfelelő mennyiségű tejet, és sok esetben meg is betegednek. A cég a hiányzó szálastakarmányt kénytelen abrakkal pótolni.

A részvénytársaság több mint 13 millió forintos beruházással új munkagépeket vásárolt: egy úgynevezett szársértő tárcsáskaszát, ami összeroppantja a növény szárát, ezzel meggyorsítva a száradást, egy bálázót, valamint egy rendkezelőt. A 13 millió forintos fejlesztés csaknem felét (több mint 6 millió forintot) az Európai Unió strukturális alapjaiból fedezték. Ebből az alapból finanszírozzák többek között a gazdaság szerkezetének átalakítását célzó projekteket.

A megfelelő gépek birtokában az állattenyésztők időben tudják elvégezni a betakarítási munkálatokat, ezért az abrakot ki tudják váltani jó tápértékű lucernával és szénával - ezzel több, mint nyolcmillió forintot tudnak az állatok takarmányozásán megspórolni. Emellett a csaknem 850 tejelő tehén több és jobb minőségű tejet ad. A számítások szerint a részvénytársaság 13 millió forintos beruházása másfél-két év alatt meg is térülhet.

A pályázatokkal kapcsolatosan Hushegyi Lászlóné megjegyezte: a korábbiakkal szemben az AVOP áttekinthetőbb, mert konkrét kérdésekre kell a pályázóknak válaszolni - amely véleménye szerint nagyban segíti a pályamunkák elkészítését.

Forrás: Nemzeti Fejlesztési Hivatal

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!