4p

Az irodabérleti díjak 2005. első félévében a legfontosabb kelet- és közép-európai piacok többségében csökkentek, míg világszerte a legtöbb nagyvárosban nőttek - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) nemzetközi ingatlantanácsadó cég legfrissebb tanulmányából.

A bérleti díjak a világpiacon című tanulmány szerint a közép-kelet-európai régióban Moszkva az egyetlen olyan főváros, ahol 2005. első félévében jelentősen nőttek az irodabérleti díjak. Az orosz város a világ legdrágább irodahelyeinek listáján a tizedikről a hatodik helyre ugrott, a havi bérleti költségek négyzetméterenként 63 amerikai dollárról 77 dollárra nőttek. Budapest is feljebb kapaszkodott a listán: az 54. helyről a 36.-ra lépett fel.

[ajanlo=538][igazitas=right/]A bérleti díjak kismértékben csökkentek Közép- és Kelet-Európa többi országában: a fejlesztések továbbra is vagy kielégítik, vagy meghaladják a keresletet a régió valamennyi piacán. Moszkva kivétel, ott ennek éppen az ellenkezője igaz, írja az MTI.

A legtöbb jelentős közép-kelet-európai piac lejjebb csúszott a legdrágább irodahelyek rangsorában. Ez az irodabérleti díjak enyhe csökkenésének és a dollár elmúlt hat hónapban tapasztalt erősödésének köszönhető.

A CBRE tanulmánya 2005-ben jelentősen kibővült, és már 174 piacot vizsgál világszerte. A növekedés nem okozott változást a világ tíz legdrágább helyszínének rangsorában, befolyásolta azonban a kelet- és közép-európai városok helyezését. Prága, Varsó és Bécs kiesett az 50 legdrágább irodahelyszín listájáról, most az 51., 52., valamint a 64. helyet foglalják el, míg korábban a 45., 32. illetve a 44. helyen álltak. Pozsony és Bukarest az 57. és a 78. helyre csúszott vissza.

Amint a nemzetközi vállalatok egyes tevékenységeinek Közép- és Kelet-Európába kiszervezése vagy áthelyezése iránti érdeklődés nő, a világpiacinál kedvezőbb irodabérleti költségek miatt a kelet-közép-európai térséget számos vállalat még vonzóbbnak találja majd, mint fél évvel ezelőtt.

A világ legdrágább üzleti területe továbbra is a londoni West End, az első osztályú irodahelyiségek bérleti költsége még mindig közel 36 százalékkal magasabb, mint bárhol máshol a világban. A világ tíz legdrágább városának listáján a legtöbbet Hong Kong lépett előre, a 2004 decemberében elfoglalt 17. helyéről a nyolcadik helyre ugrott.

Az Egyesült Államok irodapiacai az erősödő dollár ellenére sem szerepelnek a rangsor elején. Észak-Amerikában a Manhattan központjában levő irodahelyiségek bérletéért kell messze a legmagasabb árat fizetni, míg a következő Washington. Ezzel a két keleti parti nagyváros a 27. és a 37. helyen van a listán - áll a tanulmányban.

A legdrágább városok:
(euró/négyzetméter/hó)

1. London (West End), Anglia 132,59
2. Tokió (belső központ), Japán 97,29
3. Tokió (külső központ), Japán 91,57
4. London (City), Anglia 88,39
5. Párizs, Franciaország 66,47
6. Moszkva, Oroszország 63,29
36. Budapest, Magyarország 31,62
51. Prága, Cseh Köztársaság 27,86
57. Pozsony, Szlovákia 25,77
64. Bécs, Ausztria 24,91
Forrás: CBRE

Annak ellenére, hogy a hazai irodabérlés igen költséges mulatság 2004-ben

kitűnő évet

zárhatott a piac. Az üresedési ráta 2004 végére 15,18 százalékra süllyedt, ami az utóbbi négy év legalacsonyabb értéke. A 2004-ben átadott új irodaépületek közül a legjelentősebb a Múzeum Átrium és a Park Átrium irodaház volt, alapterületük összesen 24,7 ezer négyzetméter. A legszínvonalasabb irodákban a bérleti díj havonta 16-17 euró négyzetméterenként, az átlagos bérleti díj pedig 11-15 euró között volt. A felmérések szerint 2005-ben 120 ezer négyzetméter új iroda átadására lehet számítani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!