Magyarország kistelepülései közül elsőként a Vas megyei, alig négyszáz állandó lakosú Pornóapátiban épült biomassza-fűtőmű. A biomassza falufűtés terve mintegy 10 évvel ezelőtt született meg, és megvalósulása a falu lakóinak a környezeti értékek iránti közös felelősségét bizonyítja - mondta Purker Walter, Pornóapáti polgármestere.
Az átadás alkalmából tartott konferencián elhangzott: 224 millió forint értékű beruházás a Magyarország - Ausztria Phare CBC program keretében elnyert 900.000 euró (220 millió forint) támogatásnak köszönhetően valósulhatott meg. Az osztrák környezetvédelmi alapból a Kommunal KREDIT Public Consulting 45 millió forinttal, a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács közel 48 millió forinttal, a Belügyminisztérium pedig 7,3 millió forinttal támogatta a projektet. A fejlesztés révén biztosítottá vált a falu lakosainak és intézményeinek hőenergia ellátása.
Csütörtökön adták át a mintegy 352 millió forint értékű szennyvízelvezető hálózatot és szennyvíztisztító telepet Pornóapáti és Horvátlövő községben, ahol a szennyvizet eddig a házaknál kiépült szikkasztókban, derítőkben helyezték el.
Az osztrák oldalon széles körben alkalmazott technológia átvételével természetbarát szennyvíz kezelésére szolgáló infrastrukturális létesítményeket építettek. A szintén Phare CBC 1,3 millió eurós támogatású fejlesztés eredményeként megoldódik a településeken keletkező kommunális szennyvíz megfelelő gyűjtése és tisztítása.
Mint ahogy arról korábban a Menedzsment Fórum is beszámolt, néhány éven belül több erőmű is leállhat, mivel ezek átlagéletkora 29 év. Új erőművek építésére mindenképpen szükség lesz, a tüzelőanyag azonban még kérdéses. A gázüzemű erőművek mellett a zöldenergia elterjedése a legvalószínűbb. A biomassza-tüzelés rugalmasabban szabályozható ugyan, mint a szélenergia, mégis inkább ez utóbbi széles körű elterjedésének lehetünk tanui.
Menedzsment Fórum