A nemzetközi hitelminősítő londoni közleménye szerint a cég a Budapestre külön megállapított hosszú és rövid futamú, A mínusz, illetve A-2 szintű devizaadósi osztályzatot stabil kilátással megerősíti, ugyanakkor a főváros hosszú és rövid lejáratú forintadósságát a küladósságéhoz igazítja. Ez azt jelenti, hogy a hazai valutában fennálló budapesti helyi adósság hosszú futamú besorolása A-ról A mínuszra, a rövid forintadósságé A-1-ről A-2-re romlik - számolt be az MTI.
A Standard and Poor’s szerint az agresszív budapesti pénzügyi politika, a növekvő működési és beruházási költségterhek a pénzügyi eredmények romlásához és az adósság növekedéséhez vezettek.
A cég ugyanakkor közleményében megjegyezte, hogy a főváros saját adósi osztályzatai tükrözik Budapest adminisztratív, gazdasági és pénzügyi központ jellegét, magas likviditását és tartalékait, a hozzáértő vezetést, és a viszonylag jó vagyoni helyzetet. A stabil kilátás azt is tükrözi, hogy a Standard and Poor’s várakozása szerint a növekvő bevételekkel, a magas tartalékokkal és vagyonértékesítéssel elkerülhető lesz a város adósságának kezelhetetlen méretűvé duzzadása.
A Standard and Poor’s a magyar szuverén hosszú és rövid deviza- és beladósság egészére elsőrendű befektetői A mínusz és A-2, illetve A és A-1 osztályzatokat tart érvényben.
Rossz adós a főváros, leminősítették a hiteleit
A küladósság besorolásainak szintjére minősítette vissza Budapest helyi forintadósi minősítéseit pénteken a Standard and Poors, a magyar főváros agresszív finanszírozási politikájára hivatkozva.