"Az EU a klímaváltozás ellen folytatott küzdelem terén olyan nemzetközi szintű feladatokat vállalt fel, melyek sikeres végrehajtásának feltétele a ránk háruló bejelentési kötelezettségek maradéktalan betartása" - nyilatkozta Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos. "Ennek jelentőségét tovább növelik a mostanában induló, a jövő feladatai megvitatására irányuló világméretű eszmecserék" - tette hozzá.
A kibocsátás-kereskedelmi rendszer sikeres működését Dimasz szerint az jelentené, ha az unióban a kibocsátást költséghatékonyan lehetne csökkenteni. Több tagállam azonban egyelőre nem csatlakozott az EU-t lefedő jegyzék-rendszerhez, a területükön található társaságok így nem tudnak teljes mértékben részt venni a kibocsátás-kereskedelemben. Emiatt Ciprus, Görögország, Luxemburg, Málta és Lengyelország kapott írásbeli figyelmeztetést. Németország, Olaszország, és Spanyolország pedig elmulasztotta benyújtani azon információkat, melyek a kibocsátható mennyiségek meghatározásához szükségesek. A bizottság végső eszközként az Európai Bírósághoz fordulhat, ha valamely tagállam tartósan nem tesz eleget a témával kapcsolatos figyelmeztetéseinek.
MTI / Menedzsment Fórum
Rovót kapott Magyarország üvegházhatás-ügyben
Írásbeli figyelmeztetést küldött az Európai Bizottság hat európai uniós országnak, köztük Magyarországnak is. Az indoklás szerint az általános éghajlatváltozással foglalkozó kiotói egyezményben szereplő előírással ellentétben nem tájékoztatták Brüsszelt az alkalmazott politikai döntésekről és az azok kiváltotta hatásokról, és nem ismertették az üvegházhatást előidéző gázok jövőbeni kibocsátásával kapcsolatos értékeléseket sem.