2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu új sorozata, a Vörös vállalatok a szocialista nagyipar jeleseinek létrejöttét és életét mutatja be az államosítástól a privatizációig - vagy a tönkremenetelig. Első írásunkban a jórészt katonai megrendelésre dolgozó Mechanikai Laboratórium (ML) múltjában mélyedünk el…

A hetvenes-nyolcvanas évek fénykora

A gyár 1953-ban kapta meg a Mechanikai Laboratórium Híradástechnikai Vállalat nevet. Ekkor kezdték előállítani az EHR-11-es hordozható magnókat és a gyűjtők körében máig nagy népszerűségnek örvendő zeneszekrényeket.

Közben megindult hazánkban a tévé műsorszórás, melybe az ML is bekapcsolódott: állványokat, kamerákat és kiegészítő berendezéseket gyártottak a Gorkij fasori üzemben. A forradalmat különösebb megrázkódtatás nélkül vészelte át a firma.

Szárnyalás - és bukás

1958-ban a hajdani Szovjetunió kért háromszáz kamerát, állványt és kétszer annyi hangellenőrzőt rendelt. Amikor a tételt leszállították, az oroszok újabb, immár ötezer darabos megbízást adtak le. Mint kiderült, e berendezéseket a szibériai gázvezetékek és a Bajkál-Amúr vasútvonal ellenőrzésére használták fel.

Négy év múlva egy megállapodás nyomán a Varsói Szerződés tagállamai részére kezdtek katonai kommunikációs rádiókat, adó-vevőket, stúdiómagnókat és kiegészítő készülékeket gyártani. Az ML szakértelmét idővel a nyugati országok is elismerték: vevőik között volt az NSZK, Finnország, Ausztria, Olaszország, de több ezer darab Indiába és Kínába is jutott a Gorkij fasorban előállított készülékek közül.

A feltörekvő vállalat fénykora a hetvenes-nyolcvanas évekre esett. A jól prosperáló céget - amely nem mellékesen az elsők között kezdett hazánkban számítástechnikával foglalkozni - a rendszerváltás tette tönkre. A szocialista tömb széthullásával és a Kelet-Európát sújtó gazdasági recesszióval párhuzamosan odalett a keletnémet, a lengyel és a szovjet piac, s szinte a nullára csökkentek a BM és a HM megrendelései is.

Menekülésként a kilencvenes évek elején kényszerűségből privatizálták a pécsi gyáregységet, majd jöttek a leépítések. Az, hogy a cég ma is működik, szinte a csodával határos. De ez már egy másik történet...

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!