Az Európai Unióban 2007 novemberében életbe lépő jogszabályok arra kényszerítenék a bankokat, hogy felmérjék, vajon ügyfeleik megfelelnek-e a szigorú feltételeknek. Humler - aki egyébként a svájci Wegener Bank tanácsadója is egyben - megjegyezte, hogy az új irányelvek személyiségi jogokat is sérthetnek, amennyiben a bankoknak ügyfeleik más pénzintézetekben elhelyezett értékeiről is adatokat kell beszerezniük.
A világ egyik legnagyobb pénzügyi központjának számító Svájcban egyelőre nincsenek tervek arra, hogy az egyébként nem EU-tag országban miként alkalmazzák majd az új szabályokat, a svájci bankok azonban valószínűleg nem kerülhetik el ezeket külföldi kapcsolataik miatt.
Svájcban egyébként már hoztak törvényeket a pénzmosással és a terrorellenes háborúval kapcsolatban, a bankárok akkor szigorúbb szabályok megalkotását is lehetségesnek tartották volna.
Nem minden bűn, ami furcsa
Pierre Darier a svájci banszövetség elnöke szerint nem jó ötlet minden szokatlan banki tranzakciót bűncselekménynek nyilvánítani. "Mindannyian látjuk, hogy bizonyos pénzmozgások bűnözői körökre utalnak. Vannak azonban más furcsaságok, amelyek egyáltalán nem kapcsolhatók össze bűncselekményekkel. Ha mindenkit bűnvádi eljárással fenyegetnénk, az ügyfeleink megriadnának" - mondta.
Darier szerint a svájci bankok vezetői úgy látják, hogy az ország kormánya érthetetlen szolgalelkűségről tesz tanúbizonyságot akkor, amikor a nemzetközi pénzügyi ellenőrző szervezetek ajánlásait vita nélkül akarja ávenni. Az elnök azt reméli, hogy a svájci kormány a lehető legnagyobb körültekintéssel és a legkevesebb piaci beavatkozással oldja meg a svájci törvények nemzetközi normák szerinti átalakítását. Az úgynevezett bennfentes kereskedelem büntetése, és a piacszabályozás terve egyébként már kezdettől fogva szálka a bankárok szemében.