A szabvány célja az, hogy a szakemberek felkészültségének tanúsítását végző szervezetek világszerte következetes, összehasonlítható és megbízható eljárási rendszer alapján adják ki a tanúsítványokat, és ezzel megkönnyítsék a tanúsítványok kölcsönös elismerését, országhatároktól függetlenül. Jelenleg számos tanúsítási rendszer működik a különféle iparágakban és különösen a szolgáltatások területén, az egészségügytől kezdve a pénzügyi tervezésen át, a biztonsággal kapcsolatos tevékenységeket végző szakemberekéig.
A tanúsító testületek általában értékelik a tanúsításért folyamodók képzettségét, tapasztalatát, igazolt ismereteit és készségeit azon a területen, amelyre a tanúsítás kiterjed. Ezt nevezik a tanúsítási rendszeren belül az illető területre vagy ágazatra vonatkozó tanúsítási alrendszernek (certification scheme).
Az új szabvány útmutatást ad a tanúsító testületeknek az ilyen alrendszerek kialakításához és irányításához, alaposan megtervezett és átgondolt, objektív kritériumok kitűzéséhez. Arra is kitér, hogy az ilyen tevékenységet végző szervezeteket milyen felépítésben és irányítással célszerű működtetni, a tanúsítási rendszernek melyek a fő jellemzői, miről helyes tájékoztatni az érdekelteket, és melyek legyenek a tanúsítás szinten tartásának szempontjai.
Az új szabványt az ISO-nak a megfelelőség-értékeléssel foglalkozó bizottsága (ISO/CASCO) az IEC szakértőivel közösen dolgozta ki. A szabványt előkészítő munkacsoportot a Nemzetközi Akkreditálási Fórum (IAF) elnöke vezette.
Szabványosított szakemberek
A különféle szakmákban működő személyek felkészültségének tanúsításáról a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) és a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) új, közös szabványt adott ki ISO/IEC 17024:2003-as jelzettel.