3p

Az emelkedő energiaárak miatt egyre nagyobb szerephez jutnak az alternatív energiaforrások, többek között a szélenergia is. A szélenergia-hasznosító berendezésekkel foglalkozó vállalatok legrangosabb nemzetközi seregszemléjére, a WindEnergyre május 16-19 között kerül sor Hamburgban.

A német cégek már alig győzik teljesíteni a megrendeléseket - mondta a megnyitón az egyik vezető német szélenergia vállalat, a Repower elnöke. Németországban az összes áramfelhasználás 5 százaléka származik szélenergiából, s ezzel világviszonylatban is előkelő helyet foglal el. A német vállalatok eddig elsősorban a belföldi, illetve az európai piac növekedéséből éltek, most inkább az Európán kívüli exporton van a hangsúly: világméretekben a német cégeknek 50 százalék körüli a piaci részesedése, s ezzel abszolút elsők. Csupán tavaly 1,8 százalékkal 3 milliárd euróra növelték kivitelüket, s ezzel az export aránya 50 százalékról 64-re emelkedett. A főbb exportpiacok között van az Egyesült Államok, Kanada, Kína, India, de Portugália és Lengyelország is.

Jelentős potenciál van az ágazatban

A német VDMA gépipari szakmai szövetség elnöke szerint nincs még egy olyan ágazat, mint a szélenergia ipar, amely évi 8 százalékos, egyenletes növekedésre számíthat legalább 2014-ig. A foglalkoztatottak száma Európában eléri a 150 ezret, ebből Németországban 64 ezren dolgoznak az ágazatban. A következő évtizedben 20 ezer új munkahely jöhet létre a szélenergia termelésben a növekvő keresletnek köszönhetően.

Az Európai Unió 15 tagállamában folyamatosan növekszik a szélenergiával előállított áram termelése: tavaly 18 százalékkal 40 504 megawattra nőtt az összteljesítmény - tette közzé néhány hete az európai szélenergia szövetség(EWEA). Tavaly 6138 megawattal bővültek a szélturbina kapacitások.

Szélsőséges a kapacitás eloszlása Európában

A 40 504 megawatt szélerőmű kapacitás egy átlagosan szeles évben 83 terawattóra áram előállítását teszi lehetővé, ez az EU felhasználásának 2,8 százaléka. 1995-2005 között a szélenergia-kapacitások évente átlagosan 32 százalékkal nőttek, s ennek köszönhetően a tervezetthez képest öt évvel korábban teljesült az EU 40 ezer megawattos célkitűzése.

Az egész Európai Unióban a régi tagországokra jut 40 137 megawatt kapacitás, az újakra 186 megawatt. Az első helyezett Németország, 18 428 megawattal, a második Spanyolország (10 027 MW), a harmadik Dánia (3122 MW). Az uniós tizenötök energiaszükségletének hat százalékát fedezik megújuló energiaforrások, ennek felét pedig szélenergia, bár országonként erősen eltérő az arány. Az EU-Bizottság 2010-re 12 százalékos részarányt tűzött ki célnak, az Európai Parlament pedig 2020-ra 20 százalékos kötelező arányra tett javaslatot.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!