Fő jellemzők
A tervezés kiindulópontjául a kormány azt a konvergenciaprogramot használta, amit 2004 májusában készített el és adott át az uniónak. Ezen kívül -a programon túlnyúló időszaknál -, a Népességkutató Intézet demográfiai előrejelzéseiből indultak ki, valamint figyelembe vették az Európai Bizottság 2004. februári számításait is.
A következő néhány évben az előrejelzések alapján - a 2004-ben elindult jelentős beruházásnövekedés és az uniós csatlakozás hatására - közel 1 százalékos foglalkoztatás bővüléssel számolhatunk reálisan. Demográfiai okok, valamint az uniós tőkeforrások növekedési ütemének lassulása miatt 2010-től ez a növekedés lassulni fog. A 16-64 évesek foglalkoztatottsága növekedhet, és jelenlegi kilenc százalékpontos lemaradásunkat 6-7 százalékpontra faraghatjuk le.
Középtávon a magyar gazdaság termelékenységének növekedése 3-5 százalék között valószínűsíthető. A reálbérek és a fogyasztás növekedése is ebben a sávban kell, hogy maradjon. A konvergenciaprogramban jelzett inflációs ráta is tartható, e szerint a fogyasztói árak növekedése 2008-ra három százalék körülire csökken.
A felzárkózási folyamatnak lökést adnak még az unióból érkező, egyre növekvő felhalmozási célú források is.
A 2007-2013-as ciklusban végig erőteljes lehet a GDP növekedése, mely 2008-ra öt százalék körüli értékre emelkedhet, az időszak végére 3,5-4 százalékos sávban valószínűsíthető. A prognózis szerint hatékonyságra épülő fejlesztéspolitikával elérhető, hogy a növekedés a felső sávban valósuljon meg, és a GDP összértéke 2013-ban megközelítse a negyvenezer milliárd forintot, több mint hatvan százalékkal meghaladva a 2006-os szintet.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Folytatódik az egyeztetés a Nemzeti Fejlesztési Tervről
Az NFT három fő pillére a versenyképesség, az igazságosság és a biztonság
Széles körű egyeztetés eredménye lehet az új NFT
A 2007-2013-as ciklusban hazánk mintegy 27 milliárd euró vissza nem térítendő uniós forráshoz juthat. A kormány a társadalom minél szélesebb körét szeretné bevonni a II. Nemzeti Fejlesztési Terv elkészítésébe.