A legkorruptabb országok között a TI Bangladest, Nigériát, Haitit, Paraguayt, Örményországot, Azerbajdzsánt, Tádzsikisztánt, Kenyát és Indonéziát is említi.
Az európai uniós országok között az "aggasztóan magas" korrupciós kategóriába Görögországot és Olaszországot helyezi a nemzetközi szervezet. A legjelentősebb javulást tapasztalja ugyanakkor a korrupció területén egy sor nyugat-európai országban, így Ausztriában, Belgiumban, Franciaországban, Németországban, Norvégiában és Írországban is.
Finnország a lista legjobb, Banglades a legrosszabb pozíciójában maradt a múlt év után az idei évben is. A lecsúszó országok közé került meglepetésre Kanada és Izrael mellett Lengyelország és az Egyesült Államok is.
A legkorruptabb ország 1, a legkevésbé korrupt 10 pontot érhet el, s az index mindig három év göngyölített adatait tartalmazza. Pontszámunk és helyezésünk azt mutatja, hogy amíg mások jelentősen javultak, a mi megítélésünk alig változott. Az összes Közép-Kelet-Európai ország megítélése romlott, ezen belül a legtöbbel, 10 helyezéssel Lengyelországé. Szlovákia és Magyarország hét helyezéssel esett vissza, Szlovénia és Csehország kettővel.
Magyarország így a 40. helyet foglalja el a 133 országot átfogó 2003. évi korrupciós indexsorban 4,8-es pontszámmal. A legkorruptabb ország 1, a legkevésbé korrupt 10 pontot érhet el, s az index mindig három év göngyölített adatait tartalmazza. Finnország 9,7 pontos. Görögország 4,3 pontot érdemelt, amivel az 50. helyre került. Csehország az 54., Szlovákia és Horvátország az 59. Lengyelország pedig a 64. helyet foglalja el.
A vizsgálat módszertanáról a TI magyar tagozatának elnöke az MTI-nek elmondta, hogy ez az index a közhivatalok korrupcióját vizsgálja a külföldi üzletemberek, illetve turisták véleménye alapján.
Kapcsolódó anyagok
Egyre gyakrabban követnek el gazdasági bűncselekményeket Magyarországon
Közepesen vagyunk korruptak
Szerencsére messze vagyunk Bangladestől - Korrupciós világrangsor
A korrupciót vizsgáló Transparency International (TI) 2003-as rangsorában a legkevésbé korrupt országok sorát Finnország vezeti, de gyakorlatilag hasonlóan kedvező a megítélése Izlandnak, Dániának, Új-Zélandnak, Szingapúrnak és Svédországnak is.