3p

Az Európai Unió 2007. január 1-jétől megszigorítja a januártól taggá váló Románia és Bulgária élelmiszer-kivitelére vonatkozó előírásokat - közölte az Európai Bizottság hétfőn. Az intézkedés az állatok, a hús, a tej-és tejtermékek exportját érinti.

Hétfőn az EU bizottsága bejelentette, hogy a bulgáriai tej- és húskészítményeket csak olyan szervezetek szállíthatják a többi 25 tagállamba, amelyeknek már erre engedélye van. A többi exportáló esetében az EU állatorvosai végeznek előzetes ellenőrzéseket és szolgáltatják a szükséges garanciákat. A cégek egy évet kapnak arra, hogy exportjuk megfeleljen az uniós élelmiszerbiztonsági normáknak.

A Románia és Bulgária által importált olyan harmadik országbeli állati eredetű termékek (tovább)exportálói, amely termékek nem felelnek meg az EU élelmiszerbiztonsági normáinak, nem szállíthatnak 2007-ben az EU piacára.

Az uniós szigorítást részben orosz aggályok hívták életre. Oroszország uniós behozatali embargót helyezett kilátásba egyes Romániából és Bulgáriából érkező állati termékek miatt, az ottani sertésvészre hivatkozva. Az EU évente 1,7 milliárd euró értékben szállít állati termékeket az orosz piacra.

Van, aki mentességet kapott

Összesen 387 élelmiszer-előállító létesítmény 2009 végéig átmeneti mentességet kapott az uniós szabályok betartása alól - hogy ez idő alatt átállhasson az azoknak megfelelő termelésre -, de az átmeneti időszakban csak hazai piacon árusíthat, az EU-ba nem exportálhat. Tizenhat külön ellenőrzési állomást is létesítenek januártól Bulgáriában és Romániában a kivitelre szánt állati jellegű vagy eredetű javak vizsgálatára.

Ahogy korábban már beszámoltunk róla nem látják túl rózsásan a helyzetet a román élelmiszergyártók. A Román Élelmiszerbiztonsági Hatóság szerint a román élelmiszeripar jelenlegi, mintegy 800 szereplője közül mindössze 300 teljesíti a 2007. január elseje után hatályba lépő export-követelményeket. Akad olyan ágazat, ahol a vállalkozások 15-18 százaléka lesz kénytelen dönteni a csőd és a kizárólagosan román piacra történő termelés között.

A Nemzeti Prognózis Bizottság elnöke, Ion Ghizdeanu szerint a helyzet nem tragikus. Az EU-ba irányuló élelmiszer-export csökkenését Unión kívüli célországokkal lehet kiegyensúlyozni. Szerinte a 2004-ben csatlakozott államok exportján belül is csökkent az EU-ba irányuló termékek aránya. A 2004-ben csatlakozott országok egyikét sem sújtották korlátozásokkal; a magyar, cseh és lengyel példa is export-növekedésről árulkodik közvetlenül a csatlakozás után.

Menedzsment Fórum / MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!